Salisilik Asit Nedir ve Ciltte Nasıl Kullanılır?

salisilik asit nedir

Son yıllarda kozmetik piyasasındaki satışların patlamasıyla ürün çeşitliliğinin de birden arttığına tanık olduk. Özellikle kore cilt bakım rutini ürünlerine rağbet ile üreticiler özellikle cilt sorunlarını çözmeye yönelik ürünler üretmeye yöneldi. Bu cilt bakım ürünlerinde adı sıklıkla geçen maddelerden biri de salisilik asit. 

Eğer cildinizde bir ürün kullanacaksanız mutlaka o ürünün içeriğini bilmeniz gerektiğini düşünüyorum. Özellikle salisilik asit, sivilce karşıtı ürünlerde sıklıkla kullanılmasıyla biliniyor. Haliyle hassas bir cildiniz varsa cildinizde bir zarara sebep olup olmayacağını bilmeniz de oldukça önemli. Bu nedenle salisilik asit nedir, salisilik asit ne işe yarar ve nasıl kullanılır noktasında dermatologların değerlendirmelerini inceleyerek sizler için bu faydalı yazıyı oluşturdum. 

Salisilik Asit Nedir?

Konu cilt bakım ürünleri olduğunda asitler iki grupta sınıflandırılmaktadır: Bunlar Beta Hidroksi Asitler (BHA’lar) ve Alfa Hidroksi Asitler (AHA’lar). Salisilik asit nedir sorusuna cevap verebilmek için öncelikle hangi asit grubuna dahil olduğunu bilmekte fayda var. 

Kozmetik Kimyager Schueller, salisilik asit nedir sorusuna  “Salisilik asit bir beta hidroksi asittir” diyerek belirtiyor. Salisilik asit aslında söğüt kabuğundan elde edilen BHA grubuna dahil bir eksfoliyandır. İşte salisilik asidin en can alıcı noktası da burada. Bu yapı nedeniyle salisilik asit yağda çok iyi çözünüyor. Yani, cildin tıkanmış gözeneklerine nüfuz ederek cildi arındırmaya yardımcı oluyor. Kimyagerler bu noktada yağda çözünen BHA’ların suda çözünen AHA’lara oranla ciltte daha derin noktalara ulaşabildiğini belirtiyorlar.

Bu noktada şunu belirtmeliyim ki, AHA grubuna dahil asitler cilt yüzeyindeki eski deri hücrelerini giderip yeni ve taze cildi ortaya çıkmaya yardımcı olur. BHA’lar ise daha derin tabakalara ulaşarak siyah ve beyaz nokta sorunlarını çözmeye yardımcı olur. Bu nedenle her hangi bir asit içeren ürün tercih etmeden önce mutlaka hangi asit grubuna ihtiyacınız olduğunu belirlemelisiniz. 

Özellikle siyah veya beyaz nokta oluşumlarından şikayetçi iseniz cilt gözenekleriniz derinlemesine temizliğe ihtiyaç duymaktadır. Aynı zamanda pütürlü görünüm ile tekrar beyaz ve siyah nokta oluşumuna engel olan salisilik asit içeren bir ürünü kullanmanız oldukça faydalı olacaktır.

Salisilik Asit Ne İşe Yarar?

Salisilik asit, BHA özelliği ve eksfoliyan olması nedeniyle cilt hücrelerinin parçalanarak pul pul dökülmesine yol açabilmesiyle biliyor. Özellikle peeling olarak kullanılmaya ve cildi yenilemeye de yardımcı olduğu belirtiliyor. Bu özelliği nedeniyle de sivilce karşıtı ürünlerde sıklıkla karşımıza çıkıyor. 

Peeling etkisi nedeniyle salisilik asit, siyah nokta ve beyaz nokta tedavisinde en çok faydayı sağlamaktadır. Hatta gözenekleri tıkayan siyah ve beyaz nokta sorunlarını çözerek sivilceye neden olan sorunlara da yardımcı olmaktadır. Özellikle klasik siyah ve beyaz nokta tedavisinde kullanımı oldukça yaygın. Gözenekleri tıkayan ve akneye sebep olan siyah ve beyaz noktaların peeling etkisi ile derinlemesine temizlenmesinde oldukça etkili. Ancak kistik akne sorunundan şikayetçi iseniz, kistik aknelere karşı çok etkili olmadığını belirtmeliyim. 

Eğer salisilik asitten faydalanmak istiyorsanız salisilik asit nasıl kullanılır ve cilt tipinize uygun olup olmadığına ilişkin yazımı okumaya devam etmelisiniz.

Salisilik Asit İçeren Gıdalar?

Eğer salisilik asidi doğrudan cildinizde kullanmak istemiyorsanız salisilik asit içeren gıdaları tüketerek de bu mucizevi maddeden yararlanabilirsiniz. Aşağıda sizin için salisilik asit içeren yiyecekleri sıraladığım listeyi bulabilirsiniz:

Kuruyemişler: Fıstık, Antep fıstığı, kabak çekirdeği, susam tohumu, yer fıstığı.

Sebzeler: Brokoli, yonca, mısır, enginar, karnabahar, doamtes, turp, salatalık, patates, rezene, patlıcan, ıspanak, mantar, biber. 

Meyveler: Greyfurt, portakal, karpuz, muz, şeftali, kivi, kayısı, domates, ananas, avokado, üzüm, çilek, erik, böğürtlen, yaban mersini, mango, limon ve nar.

Özellikle sivilce tedavisi için dermatoloğun tarafından cildinize salisilik asit tedavisi uyguluyorsanız bu gıdaları tüketerek tedaviye takviye gıdalar alabilirsin. Hatta bu meyve ve sebzeleri harmanlayarak detoks olarak tüketmen çok daha faydalı olacaktır.

Salisilik Asit Nasıl Kullanılır?

Eğer sivilcelerden muzdaripseniz salisilik asit ile sorununuza çözüm bulmanız mümkün. Ancak kullanılması gereken salisilik asit miktarı doktorunuz tarafından reçete edilmeli ve eczanede hazırlanmalıdır. Aksi halde cildinizi tahriş edebilirsiniz. Salisilik asidi tüm cildinize uygulamadan önce ise 2 veya 3 gün boyunca cildinizde aynı bölge üzerinde test etmelisiniz. Böylece cildinizin irrite olup olmayacağı noktasında emin olmuş olacaksınız. 

Kimler Salisilik Asit Kullanmaktan Kaçınmalıdır?

Neticede salisilik asit etkinliği yoğun olan asidik bir madde. Her cilt tipine uygun olmadığı gibi yoğun miktarda kullanılması da cilde zarar verebilmektedir. Yoğun miktarda salisilik asit içeren ürünlerin kullanılması veya sıklıkla kullanılması ciltte kuruluğa, soyulmalara ve kızarıklara yol açabilir. 

Özellikle hassas veya kuru cilde sahip olanlar salisilik asit içeren ürünleri kullanmaktan kaçınmalı. Ayrıca vücudunuzda deri katmanı ince olan noktalarda salisilik asit içeren ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız.

Salisilik Asit İçeren Ürünler

Salisilik asidin mucizevi etkisinden faydalanmak istiyorsanız kullanacağınız ürünün cilt tipinize uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Özellikle doktor tarafından yazılmadığı takdirde cildinize her hangi bir asidi doğrudan sürmeniz cildinizde hasar bırakabilir. Bunun yerine test edilmiş ve içeriğinde salisilik asit bulunan cilt bakım ürünlerinden faydalanabilirsiniz.

Salisilik asit içeren ürünler peeling etkisi göstermektedir. İçerdiği BHA’ların yardımıyla beyaz nokta ve siyah noktaların temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle içeriğinde salisilik asit bulunan tonik, temizleyici veya peeling amaçlı maskeler en doğru ürünlerdir. 

Burada belirtmeliyim ki, özellikle salisilik asit içeren nemlendirici kremlerden kesinlikle uzak durmalısınız. Nemlendirici kremler ile amacınız her zaman cildinizi sakinleştiren ve derinlemesine nemlendiren ürünler olmalı. Unutmayın ki, salisilik asit içeren tonik veya temizleyici gibi ürünler ile cildinizi soyduktan sonra cilt bariyerini güçlendiren bir kremle cildinizi nemlendirmelisiniz. Aksi halde cildinizin sürekli soyulması daha yıpranmış bir cilt görünümü oluşturacaktır.

Salisilik Asitli Tonik Önerisi

K-Beauty lideri olan Cosry  %67.80 Beyaz Söğüt Ağacı suyu ve %4 BHA içeren cilt toniği ile siyah nokta ve beyaz nokta tedavisinde tıkalı cilt gözeneklerini temizlemeye yardımcı oluyor. İçeriğinde %4 oranında seyreltilmiş salisilik asit  bulunması nedeniyle cilt bakım ürünlerinin de favori ürünü ❤️

Ayrıca beyaz söğüt ağacı ise ciltte yatıştırıcı etki gösteriyor. Böylece peeling etkisinin ardından cildinizi yatıştırarak nemlendiriyor. Ayrıca kimyasal peeling etkisi olan bu ürün ile diğer peeling ürünlerinin aksine cildinizi ovalamadan ve cildinizi yormadan temizleyebiliyorsunuz.

Benim bu ürünün en beğendiğim yanı ise içerik listesinin oldukça temiz olması. İçeriğinde paraben, yapay boya ve koku, triethanolamne ve phthalein bulunmuyor. 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *