Yüz Temizleme Cihazı Nasıl Kullanılır?

Yüz Temizleme Cihazı Nasıl Kullanılır

Günümüzde neredeyse her cilt bakım markası farklı modellerde çeşitli yüz temizleme cihazları sunuyor. Titreşimli ve silikonlu ya da fırça model yüz temizleme cihazı gibi çeşitli ürünler bulunuyor. Peki, nedir bu yüz temizleme cihazları ve en önemlisi cildimizde en doğru yöntemle yüz temizleme cihazı nasıl kullanılır? 

Ne yazık ki, her ne kadar yüz temizleme jelleri ile cildimizi her gün temizlesek de bazen cilt derinliklerindeki siyah noktaları temizlemek mümkün olmuyor. Bu durumda yüz temizleme cihazları devreye giriyor. Yüz temizleme cihazları, yüzünüzü elle yıkamaktan elde edebileceğinizden daha derin bir temizlik sağlayan bir cilt bakım aracıdır. Özellikle fırça veya silikon modelleri sıklıkla tercih edilen yüz temizleme cihazları ileri geri hareketlerle cilt gözeneklerini eksfoliye ederek kir ve makyaj kalıntılarını derinlemesine temizler. 

Yüz temizleme cihazını cildinize zarar vermeyecek şekilde kullanmak için ise yüz temizleme cihazı nasıl kullanılır konusuna değinmeliyiz. Yüz temizleme cihazını kullanmak için öncelikle bir miktar yüz temizleme jeli fırça üzerine yerleştirilmeli. Ardından ise küçük daireler çizerek cilde uygulanmalı. Yüz temizleme cihazınızın köpürmesi için cildinize bir miktar su da uygulamalısınız. Cildinizi yüz temizleme cihazı ile temizledikten sonra cihazı temizleyerek kurulamalı ve ardından temiz bir yerde saklamalısınız.

Aşağıda adım adım yüz temizleme cihazı nasıl kullanılır aşağıda sizler için detaylı açıkladığım adımları inceleyebilirsiniz.

6 Adımda Yüz Temizleme Cihazı Nasıl Kullanılır ?

1- Cildiniz İçin Doğru Başlığı Seçin

yüz temizleme cihazı nasıl kullanılır

Cilt bakım ürünlerindeki sayısız çeşitlilik yüz temizleme cihazlarına da yansımış. Bu yüzden birçok yüz temizleme cihazı tabana takılıp çıkarılabilen farklı başlıklarla birlikte geliyor. 

Bazı başlıklar cildi nazikçe temizlerken, bazıları siyah nokta önleyici tırtıklı başlıklara sahip. Burada en önemli nokta cilt tipinize uygun bir cilt temizleme cihazı başlığı seçmeniz.

Cildini masaj yaparak derinlemesine temizlemek isteyenler için özellikle uzun fırça şeklinde olan yüz temizleme başlıklarını tercih etmelerini tavsiye ediyorum. Benim de kullandığım bu model döner başlıkla hem cildin kan akışını hızlandırıyor hem de cildinize zarar vermeden kir ve gözenekleri temizliyor. Aşağıda benim kullandığım ürün ile eş değer tavsiye ettiğim yüz temizleme cihazı modellerini bulabilirsiniz.

Yüz temizleme cihazı başlıkları arasında silikonlu ve tırtıklı başlıklara sahip modellerde bulunuyor. Özellikle bu modeller siyah nokta ve sivilceli gözenekleri derinlemesine temizlemek isteyenler tarafından tercih ediliyor. Ancak belirtmeliyim ki, bu modeller cilt yüzeyini çizebilen ve zarar verebilen bir yapıya sahip. Bu nedenle şahsi olarak kullanmadığım gibi sizlere de bu modelleri tavsiye etmiyorum. Ayrıca egzama, sedef veya roza hastalığından muzdaripseniz yüz temizleme cihazı kullanmaktan kaçınmalısınız.

2- Yüz Temizleme Cihazını Cilde Uygulamadan Önce Göz ve Cilt Makyajınızı Temizleyin

Yüz temizleme cihazınızı cildinize doğrudan uygulamaktan kaçının. Öncelikli olarak cildinizde makyaj varsa cildinizi makyajdan arındırmalısınız. Aksi takdirde yüz temizleme cihazı ile yapacağınız temizlik sadece cilt yüzeyindeki kirleri ciltten uzaklaştırabilir.

Bu adıma başlamadan önce göz makyajınızı tamamen temizleyin. Ardından bir makyaj pedi yardımı ile göz makyajınızı tamamen çıkarın. Sonuçta yüz temizleme cihazını göz çevresine kullanamayacaksınız. Ardından ise yüz makyajını temizleyeceğiniz yüz temizleme jelini cilde uygulayarak ciltteki tüm makyaj kalıntılarını bir ped yardımıyla temizleyin.

Ben bu adımda yağ bazlı yüz temizleme jeli uygulayarak cildimdeki makyaj kalıntılarını temizliyorum. Ardından ise su bazlı bir yüz temizleme jeli ve yüz temizleme cihazı ile cilt gözeneklerini derinlemesine temizliyorum. Bu rutini uyguladığımda cildimin yağ bazlı bir temizleyici ile tüm kiri attığı gözle görülür bir şekilde ortaya çıkıyor. Zaten yağ bazlı cilt temizleyiciler gözeneklerdeki kir ve makyaj kalıntılarına daha sıkı tutunuyor ve cilt yüzeyine çıkarıyor. Fotoğrafta gördüğünüz sürekli kullandığım ve çok memnun kaldığım K-beauty markası olan Heimish All Clean Balm. Bu ürünü cildime masaj yaparak uygulayıp makyajımı temizledikten sonra su ile duruluyorum. Ardından ise cildimi ikinci aşamaya hazırlıyorum.

3- Yüz Temizleme Cihazı Başlığını Islatın ve Üzerine Yüz Temizleme Jeli Uygulayın

yüz temizleme jeli önerileri

Yüz temizleme cihazını cildinize doğrudan kuru bir şekilde uygulamak cilt yüzeyini çizebilir ve zarar verebilir. Uygulamadan önce mutlaka yüz temizleme cihazı başlığını ıslatmalısınız. Ardından üzerine bir miktar yüz temizleme jeli uygulayın. 

Eğer yüz temizleme jeliniz kolayca köpürmüyorsa yüzünüzü ayrıca uygulamadan önce ıslatmanız gerekebilir. Ayrıca yüz temizleme jeliniz bu aşamada mutlaka su bazlı olmalı. Çünkü yüz temizleme cihazı ile cildinizi son bir kez temizliyorsunuz.  

Bir başka önemli detay ise yüz temizleme jeliniz içerisinde hiç bir şekilde parçacık veya peeling amacıyla bulunan partiküller yer almamalı. Zaten yüz temizleme jeli ile cildinizi ovarak ve masaj yaparak temizliyorsunuz. Ayrıca parçacıklı bir jel ile cildinizi yormaktan kaçınmalısınız. 

Cilt Tipinize Uygun Yüz Temizleme Jeli Önerileri için buraya tıklayın.

4- Fırçayı Yüzünüzde Küçük Dairelerle Çalıştırmaya Başlayın

Yüz temizleme cihazını kullanırken dairesel hareketler ile uygulamak oldukça önemli. Böylece hem cildinizdeki kan akışı hızlanacak hem de dairesel fırça hareketleriyle cilt derinliklerindeki kir ve siyah noktalar cilt yüzeyine çıkacaktır. 

Yüz temizleme cihazını yüzünüze uygularken 1 dakikadan fazla uygulamaktan kaçının. Çene, burun ve alın kısımlarının her birine 20 saniye boyunca dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın. Yanakların ise her birine 10-20 saniye arası yüz temizleme cihazını uygulamanız yeterli olacaktır.

Yüzünüzde hassas bir bölge varsa ve göz çevrenizde yüz temizleme cihazını uygulamaktan kaçının. Bir noktada çok uzun süre cihazı tutmak yerine sürekli hareket ettirerek başlığın döner hareketlerle cildinize masaj yapmasını sağlayın.

5- Cildinizi Ilık Suyla Durulayın ve Ardından Kurulayın

Yukarıdaki aşamaları tamamladıktan sonra öncelikle yüz temizleme cihazınızı kenara koyun. Ardından yüzünüzü ılık bir suyla durulayın. Yüz temizleme jeline ait tüm kalıntıları derinlemesine durulayın. Bu aşamada açılan ve temizlenen cilt gözeneklerini küçültmek için soğuk suyla cildinizi durulamanızı tavsiye ederim. Ancak ılık suyla da yüzünüzü durulamanız yeterli olacaktır. Ardından ise kalan nemi almak için temiz bir cilt havlusuyla cildinizi kurulamalısınız. 

6- Cildinizi Nemlendirerek Cilt Bakım Rutinini Tamamlayın

Artık son aşamaya geldiniz. Yüz temizleme cihazı nasıl kullanılır sorusuna ilişkin detaylı adımlardan sonra cilt gözenekleri derinlemesine temizlendi. Şunu belirtmeliyim ki, cildinizi temizlerken cildin fazla yağı ve sebumu atıldı. Bu aşamadan sonra cildinizin nem kaybetmemesi için cilt bakımını tamamlayarak tüm süreci bitirmenizi tavsiye ederim.

Yüz temizleme cihazı ile cildinizi temizleyip duruladıktan sonra cilt tipinize uygun bir nemlendirici ile cildinizi mutlaka nemlendirmelisiniz. Eğer nemlendirici ile birlikte tonik de uyguluyorsanız öncelikle cilt tipinize uygun bir toniği uygulayın ve ardından nemlendirici ile cilt bakım rutinini tamamlayın.

Yüz Temizleme Cihazı Nasıl temizlenir?

Yüz temizleme cihazını hijyenik tutmanız oldukça önemli. Fırça içeren ürünler makyaj, kir ve yağ gibi cilt kalıntılarıyla bakteri oluşturmaya müsait bir yapıya sahipler. Bu nedenle bu ürünleri düzenli olarak hijyenik bir şekilde temizlemelisiniz. Şimdi gelin yüz temizleme cihazı adım adım nasıl temizlenir, inceleyelim.

1- Her Kullanımdan Sonra Yüz Temizleme Cihazı Başlığını Su Altında Yıkayın

Yüz temizleme cihazını cildinize uyguladıktan sonra cihaz başlığı üzerinde kalan makyaj, kir ve yağ gibi kalıntıları temizlemelisiniz. Bunun için öncelikle yüz temizleme başlığı ve fırçalarını musluk altında akan suda yıkayın. 

Sabun veya diğer kalıntılardan kurtulduğunuzdan emin olmak için kılları parmaklarınızla suyun altında ovalayın. Çıkarılması zor makyajlardan kurtulmak için hafif sıvı sabun veya hatta bebek şampuanı bile kullanabilirsiniz. Özellikle benimde sıklıkla tercih ettiğim bebek şampuanı ile cihaz başlığını temizemenizi öneririm. Fırçayı temizledikten sonra bir havluyla kurulayın ve kurumaya bırakın.

Her kullanımdan sonra fırça başlığınızı temizlemeniz çok önemlidir. Aksi takdirde, kıllara bulaşmış olabilecek kir ve makyaj, fırçayı bir sonraki kullanımınızda sivilcelere neden olacaktır.

2- Fırçanızı Her Hafta Hafif Alkol Bazlı Dezenfektan İle Durulayın

Bir kaseyi fırça kafasını kaplayacak kadar dezenfektanla doldurun, içine bırakın ve bir dakika kadar ıslanmasına izin verin. Fırçayı durulamadan havlu üzerinde kurumaya bırakın. Bu işlem, fırçayı günlük olarak kullandıktan sonra kıllarda olabilecek bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Fırçayı tekrar kullanmadan önce kılları iyice duruladığınızdan emin olun. Aksi takdirde ezenfektan cildinizi tahriş edebilir. 

3- Vücudunuzun Farklı Bölgeleri İçin Aynı Cihaz Başlığını Kullanmayın

Her ne kadar cihaz başlığını sürekli dezenfekte etsenizde, aynı başlığı farklı vücut bölgelerinde kullanmayın. Özellikle yüzünüze uyguladığınız başlığı başka hiç bir bölgede uygulamayın. 

4- Cihaz Başlığını 4 Ayda Bir Değiştirin

Fırça başlığını daha sık veya daha az sıklıkta değiştirmenizi önerebilecek özel fırçanızdaki talimatları kontrol ettiğinizden emin olun. Ancak fırçanızı haftada en az 3 kez kullanıyorsanız 4 ayda bir mutlaka cihaz başlığını değiştirmenizi tavsiye ederim. Zaten kıllı veya plastik yapıda olan cihaz başlıkları sık kullanım sonrası eski formunda olmayacağı deforme olacaktır.

Özellikle bu nedenle piyasada fahiş fiyatlarla satılan yüz temizleme cihazlarından kaçınmanızı tavsiye ederim. Her ne kadar çok kaliteli olduğu iddia edilerek tüm Bloggerlar tarafından kullanılsa da bazı ürünlerin bir pazarlama stratejisi olduğunu unutmayın. İşinizi görecek bir yüz temizleme cihazı günlük cilt temizliği için yeterli olacaktır.

Yüz Temizleme Cihazı Kaç Günde Bir Kullanılmalı?

Yüz temizleme cihazını kullanmaya yeni başladıysanız yüz temizleme cihazı kaç günde bir kullanılmalı konusunu merak etmeniz de kaçınılmaz. Yüz temizleme cihazları cilt yüzeyindeki ölü deriyi atmanıza, kiri ve fazla yağı ciltten atmanıza yardımcı olur. Bu nedenle yeni başlayanlar özellikle ciltlerinin aşırı hassas olup olmadığından emin olmalılar. 

Eğer yüz temizleme cihazı kullanmaya yeni başlıyorsanız yüz fırçanızı ilk kez denemeden önce, akne alevlenmelerini önleyici bir önlem olarak salisilik veya glikolik asit içeren bir yüz yıkama ürünü kullanmayı düşünebilirsiniz. Cildiniz sivilce ile tepki verirse, yüz fırçasını birkaç gün kullanmayı bırakın. Sivilceler solmaya başladığında, fırçayı yavaş yavaş rutininize yeniden ekleyin. 

Ayrıca yüz temizleme cihazını haftada 2 veya en fazla 4 gün kullanacak şekilde cilt bakım rutininize ekleyin. Mutlaka bir gün yüz temizleme cihazı kullanıyorsanız öteki gün kullanmaktan kaçının. Çünkü ölü deri hücreler soyulup atılacağı için cildinizin derinlemesine nemlenmesi için vakit bırakmanız gerekecek. Ayrıca yüz temizleme cihazını 1 dakika olacak şekilde cilde uygulayın. 

Yüz Temizleme Cihazı Sivilceli Ciltlere Uygulanır Mı?

Sivilceli ciltler, hassas cilt yapısına sahiptir, çünkü cilt üzerinde yanlış uygulamalar nedeniyle iltihaplı sivilceler patlayarak ciltte lekeye sebep olabilir. Sivilcesi olan kişiler cilt temizliğinin etkinliğini artırmak için yine de yüz yıkama makinesi kullanabilir, ancak aşağıdakilerden bazılarına dikkat etmelidirler:

1. Aknenizin şiddetini düşünün:

Orta ila şiddetli iltihaplı sivilceleriniz varsa bu fırçaları asla kullanmayın. Çok tahriş edici olacaklar, cildinizin dış koruyucu tabakasına zarar verecekler ve sivilcelerinizi daha da kötüleştirecekler.

2. Doğru fırça başlığını seçin:

Daha uzun, daha yumuşak kıllara sahip bir fırça kullanın. (örn. Hassas, akneye meyilli ciltler için Clarisonic Acne Brush Head) Böylece cildinize karşı daha nazik olacak ve olumsuz taraf olasılığını azaltacaktır.

3. Tekniğinize dikkat edin:

Yüz temizleme fırçasını sivilceli cilde uygularken yüzünüze çok fazla bastırmadan kullanın. Fırçayı cildinizde nazikçe gezdirmek yeterli bir etkiye sahip olacaktır… Not: Aşırıya kaçmak istemezsiniz!

4. Kullanım sıklığına dikkat edin:

Bu fırçaları asla günde bir kereden fazla kullanmayın, aksi takdirde cildinizin yağ üretimini şiddetlendirirsiniz. Aslında, maksimum kullanımınız haftada 1-2 kez olmalıdır.

5. Fırçanızı düzenli bir şekilde temizleyin:

Herhangi bir yüz aleti veya ürünü için iyi hijyen çok önemlidir. Bu fırçalar, kir ve bakteriler için “mükemmel” bir haznedir. Düzgün temizlenmezlerse, ciltte küçük yırtıklar oluşturarak ve bakterileri sokarak daha fazla sivilceler için mükemmel bir konaklama yerine dönüşebilirler. Fırça temizliği için yukarıda yüz temizleme fırçası nasıl temizlenir kısmına göz atmayı unutmayın.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *