La Roche Posay Effaclar Yüz Temizleme Jeli İnceleme - Denedim

la roche posay effaclar yüz temizleme jeli kullanıcı yorumları

Cilt tipine uygun yüz temizleme jeli önerileri başlıklı yazımdan sonra La Roche Posay Effaclar Jel hakkında detaylı incelemelerimin sorulduğu birkaç mail aldım. Bunun üzerine en sevdiğim ve sıklıkla kullandığım ürünlerden biri olan La Roche Posay yüz temizleme jeli hakkındaki tüm incelemeleri içeren bu dopdolu yazıyı bloguma eklemekten mutluluk duyuyorum. Gelin, şimdi bu ürünü daha yakından inceleyelim.

Öncelikle yüz temizleme jeli gibi günlük cilt bakım rutininizin en önemli olan ürünlerin cildinizi irrite etmemesi oldukça önemli. Bu nedenle bir ürünü satın almadan önce cilt tipinize uygun olup olmadığından emin olmalısınız. Ardından ise içeriğinde cildinize zarar verecek maddelerin olmamasına dikkat etmelisiniz. Özellikle çok uygun fiyatlı ve kozmetik markalarında sıklıkla paraben veya parfümün yer aldığını belirtmeliyim. Neyseki, La Roche Posay bir dermokozmetik markası. Bu nedenle de paraben ve parfüm gibi maddelerin yanı sıra ciltte komedon oluşuma sebep olabilecek hiçbir madde yer almıyor.

La Roche Posay Effaclar Yüz Temizleme Jeli Hangi Cilt Tipine Uygun

La Roche Posay Effaclar yüz temizleme jeli, yağlı ve yağlıya dönük normal ciltler için uygun. Zaten kullanmaya başladıktan sonra cildinizdeki fazla sebumun arındırığını ve cildinizdeki gerginliği hissedebiliyorsunuz. Ayrıca La Roche Posay’e ait bu yüz temizleme jeli sivilceli ciltler için de çok uygun. 

Bu noktada belirtmeliyim ki, sivilcelerden muzdarip olduğum bir dönemde dermatoloğum tarafından cildimin derinlemesine temizlenmesi için La Roche Posay Effaclar yüz temizleme jeli kullanmam tavsiye edilmişti. Yağlıya dönük karma bir cildim olduğu için bu yüz temizleme jelinin cildim ile tam uyum sağladığını belirtebilir. Eğer kuruya dönük normal bir cildiniz varsa veya cildiniz oldukça kuru yapıda ise La Roche Posay Effaclar jelden kesinlikle uzak durmalısınız.

La Roche Posay Effaclar Jel İçeriği

La Roche Posay Effaclar jelin içeriğini incelediğinizde pH 5.5 seviyesinde olduğu ilk göze çarpan detaylardan biri. Yani, yüz temizleme jeli ile cildin pH seviyesi ile uyumlu. Ayrıca içerisinde Capryloyl Salicylic Acid ve Citric Acid  bulunuyor. Bu iki asidik madde sivilceleri yatıştırma ve yara izlerini iyileştirme özelliğine sahip. 

Bu ürünün içeriğinde beğenmediğim tek nokta ise sülfat bulunması. Yüz temizleme jelinin köpürmesi ciltte köpürmesi için muhtemelen içeriğinde sülfat kullanılmış. Ben ürüm cildimdeki sivilceleri rahatlattığı için bu detay üstüne çok düşünmedim. Ancak bu konuda hassas iseniz önceden belirtmem de fayda var. Son olarak, ürün dermokozmetik olduğu için tabiki de parfüm ve paraben içermiyor.

Nasıl Kullanılır?

La Roche Posay Effaclar jeli cildinize uygulamadan önce avucunuza bir miktar koymanız yeterli. Ancak avucunuzu jelden önce mutlaka ıslatmalısınız. Ayrıca yüzünüze de bir miktar ıslatırsanız jel daha çok köpürecektir. Jeli, yüzünüze hafifçe masaj yaparak uygulamalısınız.

La Roche Posay Yüz Temizleme Jeli Kullanıcı Yorumlarım

La Roche Posay Effaclar yüz temizleme jeli ile lise yıllarında dermatoloğumun sayesinde tanıştım. O zamanlar cildimi derinlemesine temizlemem gerektiği aksi halde gözenekelrin yağ ve kirle dolarak daha çok sivilceye sebep olacağını öğrenmiştim. 

O günden bu yana her gün mutlaka cilt yapıma uygun bir yüz temizleyicisiyle cildimi temizliyorum. La Roche Posay’e ait bu ürün de hem ilk kullandığım yüz temizleme jeli hem de yıllardır cilt bakım rutinimde yer alan ürünlerden biri. Bu nedenle ürün hakkında sizlere detaylı incelemelerimi aktarmak istiyorum. 

Ürün, öncelikle köpüren ve jel yapıda bir temizleyici. Özellikle akneye eğimli yağlı ciltlerdeki fazla yağlanmayı önlemeye yardımcı oluyor. Zaten ilk kullanımdan sonra dahi ciltteki fazla sebumun atıldığını hissedebiliyorsunuz. Ayrıca ciltte pürüzsüz bir his bırakıyor. Yüz temizleme jeli tamamen kokusuz ve renksiz. Böylece parfüm ve paraben içermediğini rahatlıkla fark edebilirsiniz. 

Ürünü kullanırken de bir miktar almam tüm yüzüm için yeterli oluyor. Bir fındık büyüklüğünde miktarının yeterli olduğunu belirtebilirim. Bu yüzden de oldukça bereketli bir yüz temizleme jeli. Neredeyse her iki yılda bir yeni bir paketi alıyorum. Ancak eski paketi dahi tam olarak bitirmiş olmuyorum. Çünkü ambalajı açılmış bir ürününün 2 yıldan fazla kullanılması kesinlikle doğru değil. 

Bunun yanı sıra şu noktaya da değinmeliyim ki, La Roche Posay yüz temizleme jelini kullandıktan sonra cildinizi mutlaka nemlendirmelisiniz. Çünkü bu yüz temizleme jeli her ne kadar fazla yağı ve sebumu ciltten atsa da cildinizi iyi nemlendirmediğiniz takdirde ciltte kuruluğa sebep olabilir. Zaten cildinizi bu yüz temizleme jeli ile temizledikten sonra kuru ve pürüzsüz bir hisle karşılaşıyorsunuz. Uzun bir süre cilt bakım rutinimde cilt temizleyicisi olarak yalnızca bu ürün bulunuyordu. Buna ek olarak eksfoliasyon içeren ürünler ile peeling yapmaya başladığımda cildimde ekstra bir kuruluk fark ettim. Bu nedenle bu aralar yalnızca cildimin aşırı yağlı olduğu zamanlarda ve peeling yapmayı tercih etmediğim günlerde kullanıyorum. Makyaj yaptığım günlerde ise önce yağ bazlı bir cilt temizleyiciyi, ardından ise cildimi yormayacak su bazlı bir temizleyici uyguluyorum. Sizlerde olumsuz durumlardan kaçınmak isterseniz cildinizin aşırı yağlı olduğu dönemlerde özellikle bu ürünü kullanmanızı tavsiye ederim. Zaten cildiniz normal veya kuru yapıda ise mutlaka bu üründen kaçınmalısınız. 

Genel anlamda memnun kaldığım ve sivilcelerle mücadelemde başarılı bulduğum bir ürün. Kullanmadan önce dermatoloğunuza da danışmanızı öneririm. Aranızda La Roche Posay Effaclar yüz temizleme jelini kullananlar varsa deneyimlerinizi diğer okuyucularla yorum yaparak paylaşabilirsiniz 🙂

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *