BİR KAPSÜL GARDIROPTA OLMASI GEREKEN 10 TEMEL PARÇA

kapsül dolap

KAPSÜL DOLAP NEDİR?

‘’Giyecek doğru düzgün tek bir kıyafetim bile yok’’ diyorsanız dolabınızda her parça ile kombinleyebileceğiniz zamansız parçalardan faydalanmıyorsunuz demektir. Günümüzde özellikle minimalizmin de artan etkisi ile sürekli tüketmek ve almak yerine, zamansız parçalara yatırım yaparak uzun süre giyebileceğiniz bir gardırop oluşturmak artık daha popüler.

Üstelik çok fazla şeye giysiye sahip olmak, bunların her birinin kullanışlı ve uzun yıllar giyebileceğiniz anlamına gelmiyor. Bunun yerine daha basic ürünlere sahip olarak vaktinizi ve maddi gücünüzü mutlu olmaya harcayabilirsiniz.

KAPSÜL GARDIROP HAZIRLAMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE

 
 • Dolabımızda ihtiyaç duymadığımız ve bedeni bize tam olmayan giysileri elden çıkartıyoruz. İsterseniz ihtiyacı olan birine verebilir veya isterseniz bir çok uygulama üzerinden satarak elden çıkartabilirsiniz.
 • Kapsül dolap için seçeceğiniz parçaları genelde spor giyiniyorsanız spor tarzda, işe gidiyorsanız daha klasik olacak şekilde yorumlayın.
 • Öncelikle cilt alt tonunuza uygun renkleri belirleyin. Ardından size hangi tonda giysilerin ve şal renklerinin yakıştığını tespit edin. Size yakışmayan renklerden uzak durun! Böylece aynaya baktığınızda ‘Bu renk bana hiç gitmemiş ama giysinin modeli de çok güzelmiş mutlaka almalıyım’ güdüsünden kurtulabilirsiniz.

       Cilt alt tonunuzu henüz belirlemediyseniz ilgili yazımıza mutlaka göz atın!

 • Takı ve aksesuarlar konusunda ise belirlediğin cilt alt tonuna göre gümüş veya altın renginden hangisi yakışıyorsa özgürce aksesuarlardan faydalanabilirsin.

KAPSÜL GARDIROP İÇİN 10 TEMEL PARÇA

1- SİYAH VEYA CAMEL KABAN

minimal kombin önerileri

Her dolapta mutlaka olması gerektiğini düşündüğüm bir parça söylememi isteseler mutlaka siyah palto derim. Özellikle kışın her türli elbise, kazak veya ceket üzerine rahatlıkla kullabileceğiniz bir parça.

Eğer dolabınızda siyah bir palto yer almıyor ancak haki, krem veya kırmızı renkte bir kabanınız varsa hem her kıyafetinizle giymekte zorlanacak hem de kabanınız ve kıyafetinizle uyumlu şal kombini yapmakta zorlanacaksınız. Bu yüzden, herşeyden önce siyah bir kaban bulundurmanızda yarar var.

Genelde siyah, haki ve kahve tonlarında giyiniyorsanız camel bir kaban da harika ve zamansız bir tercih olacaktır. Doğru kaban tercihine ilişkin daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız camel ve siyah kaban seçimine ilişin yazımı okuyabilirsiniz!

2- CAMEL TRENÇKOT


Sonbahar ve ilkbahar aylarında sıklıkla kullanabileceğiniz bir ürün camel trençkot. Bu aralar çeşitli markalarca üretilen pembe veya mavi renkli trençkotlar yerine her zaman rahatlıkla kullanabileceğiniz ve kapsül gardırobunuz için temel parçalardan camel renkte bir trençkot edinmek çok daha doğru bir tercih.

 

3-SİYAH CULOTTE PANTOLON


Siyah culotte pantolon gardırobunuzda her renkte kazak, gömlek, uzun veya kısa demeden her türlü tunikle rahatlıkla kullanabileceğiniz en temel parça. O yüzden kaliteli ve uzun yıllar kullanabileceğiniz siyah bir cullotte pantolon dolabınızda mutlaka yer almalı.

4- MAVİ RENKTE BİR JEANÖzellikle spor tarzda giyiniyorsanız veya haftasonları daha salaş bir tarz istiyorsanız özellikle kısa flare kesim ve mavi bir jean ile sweatshirt veya diğer tuniklerinizle rahatlıkla kombinleyebilirsiniz.

5- BEYAZ GÖMLEKDolabınızda yer alan oversize ve uzun bir beyaz gömlek özellikle jeanler ile veya kışın üzerine giyeceğiniz kazaklar veya ilkbaharda camel bir trençkotla kullanabilirsiniz. Beyaz gömlek yanında siyah bir gömlek de gardırobunuzda yer alması gereken parçalar arasında yer bulabilir.

6-SİYAH ETEK

 

 

İş hayatında yer alıyorsanız veya günlük hayatta etek de giymeyi seviyorsanız dolabınızda vücut tipinize uygun siyah pilili, çan veya kalem eteklerden birini tercih edebilirsiniz.

 

7-ZAMANSIZ BİR CEKETÖzellikle siyah etek, elbise veya pantolonlarınız üzerine ekose bir ceket veya toprak tonlarındaki bir ceket yardımı ile kombinlerinizi farklılaştırabilirsiniz.

8- SİYAH BOT VE BEYAZ SNEAKER/SİYAH SNEAKER

IMG_9488

Siyah renkte bir bot kış aylarında ihtiyacınız olan günlük ayakkabı tercihi iken, beyaz bir sneaker ile ilkbahar ve sonbaharda çoğu kombinizle rahatlıkla kullabilirsiniz.

9-ŞAL

 

 

Şal tercihi olarak ise cilt alt tonunuza uygun tonlarda istediğiniz kadar şal edinebilirsiniz. Böylece gardırobunuzda yer alan temel parçaları farklı renkte şallar ile bir araya getirerek farklı farklı görünümler ortaya çıkarabilirsiniz.

10-SİYAH ÇANTA

 

 

Günlük kombinlerinize ayak uydurabilecek bir tane siyah çanta kapsül gardrobun mutlaka en temel parçalarından biri. Unutmayın ki bu çantayı neredeyse her gün kullanabileceksiniz. Bu yüzden kaliteli ve doğru modelde olduğundan emin olmalısınız.

Yukarıda belirttiğim parçalarla oluşturabileceğiniz kapsül dolap günlük stiliniz için her sezon ve sene yeterli olacaktır. Temelde sahip olduğunuz kapsül gardırop sonrasında farklı parçalar ile de dolabınızı rahatlıkla genişletebilirsiniz.

1 thought on “BİR KAPSÜL GARDIROPTA OLMASI GEREKEN 10 TEMEL PARÇA”

 1. Merhabalar,

  Yaklaşık iki buçuk senedir ben de sade yaşam, sıfır atık yaşam, minimalizm ve kapsül gardırop konularında araştırmalar yapıyorum, bu konularla ilgili yazılan yazıları okuyorum ve yapılan çalışmaları büyük bir ilgiyle takip ediyorum. Hızlı tüketimin arttığı günümüzde insanlar artık mutlu olmayı alışveriş yapmaya bağlıyorlar. Tükettikçe mutlu olunabileceği gibi bir yanılgı var toplumumuzda. Oysa yalnızca tüketim odaklı bir yaşam bireyleri mutlu etmez. Yeni bir kıyafet ya da eşya satın almak kısa bir süreliğine mutluluk verebilir ancak mutluluğumuzu sürekli yeni şeyler satın almaya bağlarsak evimiz, hayatımız içinden çıkılamaz bir hal alır, fazlalıklarla dolu bir yaşam sürmeye başlarız. Bu da bizi verimsiz ve mutsuz bir yaşama götürür. Bunun yerine hayatımızdan fazlalıkları çıkarabilir, giymediklerimizi, kullanmadıklarımızı başkalarıyla paylaşabilir, yeni şeyler üreterek, kendimiz ve toplumumuz için faydalı işler yaparak gerçek mutluluğu tadabiliriz. Bu konu üzerine hazırladığım bir yazımı izniniz olursa ben de sizinle paylaşmayı çok isterim: https://www.tarz2.com/fazlaliklar-sizi-tuketmesin

  Kapsül gardırop üzerine yazımı da şuraya bırakıyorum; https://www.tarz2.com/sonbahar-kis-kapsul-gardirobu-nasil-olusturulur

  Keyifli okumalar dilerim,
  sağlıcakla ve sadelikle kalın.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *