Cilt Tipine Uygun Yüz Temizleme Jeli Önerileri

yüz temizleme jeli öneriler

Cildimiz, biz kadınlar için sahip olduğumuz en değerli giysi. Sahip olduğumuz bu değerli güzelliği korumak ve sağlıklı tutmak için ise cilt bakımından kaçınmamak gerekiyor. Cilt bakımının ilk önemli altın kuralı ise cildi nazikçe ve derinlemesine temizlemektir. Bu nedenle ciltte oluşan günlük kirlenme ve yağlanmayı arındırmak için yüz temizleme jellerinden faydalanmak gerekiyor. 

Cilt temizleme jeli, cildinizi ağır makyaj kalıntılarından ve kirlerden arındırmanın en etkili yöntemi. Ancak doğru yüz temizleme jeli seçmek ise cildinizi temiz tutmak kadar önemli. Aksi takdirde yanlış ürünler cildinizi tahriş edebilir veya ciltte sivilceye sebep olabilir. Bu noktada yüz temizleme jeli seçerken cildinizin yağlı, kuru, karma veya sivilceye eğilimli olup olmaması önem fark ediyor.

Aşağıda her cilt tipi için ayrı ayrı yüz temizleme jeli önerileri hazırladım. Bunlardan birkaçı kendi cilt yapıma da uygun olup bizzat denediğim ve memnun kaldığım ürünler. Yüz temizleme jeli önerileri listesinde ise yalnızca doğal içerikli dermokozmetik markalara ait ürünler mevcut. Ne yazık ki, önceki yıllarda kullandığım Garnier veya Loreal gibi kozmetik markalarına ait paraben ve parfüm gibi zararlı maddeler içeren cilt bakım ürünlerinin cildimde sivilceye neden olduğunu fark ettim. Bu nedenle artık hiçbir şekilde dermokozmetik olmayan ve içeriği temiz olmayan markaların ürünlerini kullanmıyorum. Yüz temizleme jeli önerileri listesinde de sadece bu konuda güvendiğim ve kullandığım markalara yer verdim. 

Bir diğer tavsiyem ise cildinizi derinlemesine temizlemek istiyorsanız öncelikle yağ bazlı bir yüz temizleyici kullanmalısınız. Kore cilt bakımında önce çıkan çift aşamalı yüz temizleme ile cildiniz daha iyi derinlemesine temizlenecektir. Yağ bazlı temizleyicinin ardından aşağıda yer alan su bazlı yüz temizleme jellerinden biri ile cildinizi daha iyi derinlemesine arındırabilirsiniz.

İşte, içerikleriyle detaylı incelediğim yüz temizleme jeli önerileri;

Karma Ciltler İçin Yüz Temizleme Jeli Önerileri

Cilt tipleri arasında en şanslı olanlar normal, yani bir diğer adıyla karma ciltlerdir. Karma cilde sahip olan cilt sebum dengesinin yerinde olduğu anlamına gelir. Bu nedenle karma ciltler için yüz temizleme jeli bulmak diğer cilt tiplerine göre daha sorunsuz olmaktadır. Gün boyunca ciltte oluşan kiri derinlemesine temizlemek için karma ciltler için yüz temizleme jeli önerilerine gelin hep birlikte bakalım.

1- Cosrx Low pH Good Morning Gel Cleanser:

Son zamanların en popüler yüz temizleme jellerinden biri olan Cosrx Low pH Good Morning yüz temizleme jeli benim de kullanıp memnun kaldığım ürünlerin başında geliyor. Cosrx markası Kore cilt bakım markalarından biri ve ürün içeriğini temiz tutmasıyla biliniyor. Bu ürünün en önemli artısı her cilt tipine uygun olması. Yalnızca karma ciltler için değil; kuru, yağlı ve sivilceye eğilimli cilt tiplerine de uygun. 

Ayrıca pH 5 seviyesinde olduğu için cilt bariyerine zarar vermiyor. Çünkü bu ürün cilt ile aynı pH seviyesinde bulunuyor. İçeriğinde ise akne karşıtı çay ağacı yağı, nazik eksfoliasyon için ​Betaine Salicylate ve yatıştırıcı özellikleriyle bilinen allantoin bulunuyor. Ürünün bir diğer özelliği içeriğinde yer alan ‘’Saccharomyces Ferment’’ ile Kore cilt bakım ürünlerinde yer alan fermente özelliklerini de bir arada barındırması.

%2 oranında salisilik asitle(bha) cildi temizlemek amacıyla nazikçe soyarken, bir yandan %4 oranında Betaine Salicylate ile cildi nemlendiriyor. Bu da demek oluyor ki, cildinizi kurutmadan nazikçe temizliyor ve akne oluşumunu önlüyor. Bu noktada kullandığım bir diğer ürün La Roche Posay Effaclar yüz temizleme jeli ile en önemli farkını belirtmek istiyorum.

Cosrx Low pH Good Morning yüz temizleme jeli cildi asla kurutmadan nazikçe temizlerken La Roche Posay daha asidik özelliği ile cildi başarılı bir şekilde soyarken bir yandan da kurutuyor. Bu nedenle Cosrx markasına ait bu ürünü yılın her dönemi rahatlıkla kullanabiliyorum.

Ayrıca ürün yoğun ve şeffaf jel kıvamında. Çok fazla köpürdüğünü söyleyemem, ancak az miktarda ürün yeterli oluyor. Ben bu ürünü günlük cilt temizliğimde ve makyajlı bir günün ardından yağ bazlı temizleyici sonrasında kullanıyorum. Yağ bazlı temizleyicinin ardından ciltte kullanıldığında cildin temizlendiği hissi daha belirgin oluyor. Eğer kuru, yağlı veya karma ciltler için yüz temizleme jeli önerileri arıyorsanız bu ürünü mutlaka incelemelisiniz. 

2- By Whistrend- Acid Duo 2% Mild Yüz Temizleme Jeli:

Bir diğer K-Beauty markasına ait By Whistrend- Acid Duo 2% Mild yüz temizleme jeli de mutlaka bu listede yer alması gereken ürünlerden biri. Özellikle cilt bakım rutinine kimyasal peeling eklemek isteyenlerin ciltlerini alıştırmak için rahatlıkla kullanabilecekleri bir ürün. By Whistrend-Acid Duo 2% Mild yüz temizleme jeli her cilt tipi için uygun bir ürün. Eğer kuru, yağlı veya karma ciltlere uygun yüz temizleme jeli önerileri arıyorsanız bu ürün şans vermeniz gerekenlerden biri.

Özelliklerine gelecek olursak, bu ürün pH 5,5 seviyesinde ve cildi tahriş etmeden eksfoliasyon ile cildi hem ölü derilerden arındırıyor hem de derinlemesine temizlik sunuyor. Ürünün pH seviyesi cilt ile uyumlu olduğu için cildi tahriş etmiyor ve cildin dengesini bozmuyor. Ben bu ürünü kimyasal peelinge başlamak amacıyla almıştım. Ancak özellikle kış aylarında kullanıyorum. Yaz aylarında kimyasal peeling yapan ürünlerin ardından cildin iyi nemlendirilmemesi halinde tahriş ortaya çıkabiliyor. 

yüz temizleme jeli önerileri

Bu ürün ayrıca sivilce lekelerini tedavi etme ve kuruluk ile yağlılık sorunlarını tedavi etme iddiasında bulunuyor. Her ne kadar ürünü ilk kullanımdan sonra dahi yüzümde temizlik ve gerginlik hissini fark etsem de sivilce lekelerimde wow diyebileceğim bir sonuç almadım. Yalnızca bu ürün kullanılarak sivilce lekelerinin ciltten atılacağını düşünmüyorum. Bu ürünün ardından mutlaka daha güçlü bir kimyasal peeling ürünü gerekecektir. Öbür taraftan ise yüz temizleme jeli olarak başarılı olduğunu belirtmeliyim.

Son olarak bu ürünü kullanmak isteyenler için bir not bırakmalıyım. Eğer cildiniz oldukça hassas ise ve kolay irrite olabiliyorsa ürün bu ürünü öncelikle cildin belirli bir noktasında kullanarak denemelerini tavsiye ederim. Ayrıca bu ürün listedeki diğer yüz temizleyicilerden daha güçlü kimyasal eksfaliasyon imkanı sunduğu için yalnızca haftada 3-4 kez kullanıma uygun.

3- Avene Cleanance Karma Ciltler İçin Temizleme Jeli:

Yağlıya dönük karma ciltler için veya T-bölgesi daha yağlı olan karma ciltler için ise uygun fiyatlı yüz temizleme jeli önerisi olarak Avene markasına ait ürün öne çıkıyor. Az miktarda kullanılması yeterli olan ürün yoğun köpürme başarısı da gösteriyor. Bitkisel içerikler ile zenginleştirilen bu ürün cildin fazla yağını atmasına ve sebum dengesini korumasına yardımcı oluyor.

Yoğun eksfoliasyon başarısı gösteren bu jel, bir yandan cildi soyarken hassas ciltleri tahriş edebilir. Bu nedenle cildinizi bu ürün ile temizledikten sonra nemlendirerek cilt bariyerini güçlendirmelisiniz. Fiyat- performans ürünü olan Avene Cleanance temizleme jeli karma ciltler için yüz temizleme jeli önerileri arayanlara uygun bir alternatif olabilir. 

Kuru Ciltler İçin Yüz Temizleme Jeli Önerileri

Kuru ciltler için yüz temizleme jeli önerileri arıyorsanız, öncelikle cildinizi kurutmadan nazikçe temizleyecek bir ürüne ihtiyacınız olduğunu belirtmeliyim. Her ne kadar benim cildim karma yapıda olsa da özellikle kış aylarında yanak bölgemde aşırı kuruluk meydana gelebiliyor. Kuru cildi nemlendirmek ise oldukça önemli. Ancak yüz temizleme jeli cildi kurutarak temizliyorsa nemlendirme yeterli olmayabilir. 

Normalde yağlıya dönük karma cilde sahip olduğum için dermatoloğum tarafından önerilen La Roche Posay Effaclar jel kullanıyordum. Ancak kış aylarında hem cildimde meydana gelen kuruluk hem de jelin yüzümü kurutarak temizlemesi nedeniyle tahriş meydana geldi. Bu nedenle kuru ciltlerin ürün seçiminde dikkatli olmalarını tavsiye ederim. Eğer dönem dönem cilt kuruluğu yaşıyorsanız bu dönemlerde kullanabileceğiniz ve cildinizi kurutmayan bir temizleme jeli edinmelisiniz. Ardından ise mutlaka cildinizi nemlendirmelisiniz. Şimdi ise kuru ciltler için yüz temizleme jeli önerilerine gelelim.

1- Kiehl's Cucumber Herbal Conditioning Yüz Temizleme Jeli

Salatalık özlü Kiehl’s Cucumber Herbal Conditioning Yüz Temizleme Jeli, kuru ciltleri rahatlatan ve oldukça nazik bir şekilde cildi temizleyen bir ürün. Benim bu ürünün en sevdiğim özelliği jel, losyon kıvamında olması. Ürün yarı losyon yarı jel kıvamına benziyor. Bu nedenle de hassas ve kuru ciltlere zarar vermeden cildi temizliyor. İçeriğinde gliserin ve salatalık özü ile losyon yapısı sayesinde bir yandan da cildi nemlendiriyor. 

Zaten cildinize sürdükten sonra nemlendirme hissini kaygan ve kadifemsi dokusuyla hissediyorsanız. Ben bu ürünü kış aylarında sıklıkla kullandım ve çok memnun kaldım. Nemlendirici ve Kiehl’s markasına ait bu ürün ile ciltteki tahriş ve kuruluklardan kurtuldum. 

Ancak şunu da belirtmeliyim, eğer cildinizde önce yağ bazlı bir yüz temizleyici kullanıyor ve ardından su bazlı bir temizleyici kullanmak istiyorsanız, bu ürün yeterli olmayacaktır. Yağ bazlı temizleyici sonrasında kullandığımda yoğun temizlik hissi alamadım. Tabi ki, bunun bir sebebi ürünün losyon ve nemlendirici özelliğinin olması. 

2- La Roche Toleriane Caring Wash Yüz Temizleme Jeli

Kuru ve hassas ciltlerin kurtarıcısı olan bir diğer yüz temizleme jeli ise La Roche markasına ait. La Roche markası bilindiği üzere dermatolojik sorunlar için dermatologlar tarafından sıklıkla tavsiye edilen bir marka. 

Özellikle hassas ve kuru ciltler için geliştirdikleri birçok ürün piyasadaki en başarılı ürünlerden. Büyük pompalı şişede gelen ürünün az bir miktarı yeterli olduğu için oldukça bereketli de bir ürün.

Gelelim ürünün özelliklerine. Bu ürün de yoğun ve losyon kıvamında bir yapıya sahip. İçeriğinde ise niacinamide ve seramid bulunuyor. Niacinamide ve seramidler cilt bariyerini güçlendirerek cildin nem kaybetmesini önler ve cildin kaybettiği nemi ve yağı geri kazanmasını sağlarlar. Bu açıdan La Roche Toleriane Caring Wash kuru ciltlerin aradığı yüz temizleme jellerinden biri oluyor. Ürün hassas ciltlerin de kullanımına uygun. Bu yüzden cildinizde irritasyona sebep olacağını düşünmüyorum. 

Eğer yüz temizleme jelininin köpürerek temizlemesini seviyorsanız, bu ürünün köpürmediğini belirtmeliyim. Daha losyon yapısında olan ürün cildi rahatlatmak amacıyla köpürmeden temizliyor. Eğer kuru cilt tipine uygun yüz temizleme jeli önerileri arıyorsanız La Roche Toleriane Caring Was yüz temizleme jeline mutlaka bir şans vermelisiniz.

Yağlı Ciltler İçin Yüz Temizleme Jeli Önerileri

Özellikle T bölgenizde yağlanma varsa ve cildinizin bu bölgelerinde sivilceler meydana geliyorsa yağlı ciltlere uygun yüz temizleme jeli kullanarak cildinizi derinlemesine temizlemelisiniz. Yağlı ciltlerde geniş gözenekler ve yağlanmalar ciltte beyaz komedonlar ile siyah noktalara da sıklıkla sebep olur. Bu durumda cildinizi derinlemesine temizleyecek doğru yüz temizleme jeli yanında peeling yapmalı ve ardından cilt gözeneklerinizi sıkılaştırmalısınız. 

Her ne kadar cildiniz yağlı olsa da fiziksel peeling yapmanızı önermem, çünkü cilt tabakasını parçacıklı ürünlerle masaj yapmanız zarar verebilir ve uzun vadede cildi yorabilir. Bunun yerine kimyasal peeling ile siyah noktalardan cilt tabakasına zarar vermeden kurtulabilirsiniz. Bunun için yukarıda bahsettiğim By Whistrend-Acid Duo 2% Mild yüz temizleme jelini öneririm. Hem eksfoliasyon ile peeling yaparken hem de cildi derinlemesine temizleyebilirsiniz. Şimdi, yağlı ciltler için yüz temizleme jeli önerilerinde diğer alternatif ürünleri açıklayalım.

1- La Roche Posay Effaclar Jel

Cildimin aşırı yağlı ve sivilceye hassas olduğu dönemde dermatoloğum tarafından tavsiye edilen La Roche Posay Effaclar Jel yağlı ciltler için kurtarıcı bir yüz temizleme jeli. Bu ürün pH 5.5 seviyesinde olduğu için cildin pH seviyesi ile uyumlu. Amacı ise ciltte meydana gelen fazla sebumu atarak yağlı cilt yapısını kirden ve aşırı yağlanmadan arındırmak.

Yıllardır kullandığım bu ürün jel yapıda ve bir kutusu uzun yıllar yetebiliyor. Çünkü ürünün az miktarı tüm cildi derinlemesine temizlemeye yetiyor.

Ancak siz yine de  iki yıldan fazla açılmış ambalajlı bir ürünü kullanmayın. Özellikle sivilceye eğilimli yağlı bir cilde sahipseniz mutlaka kullanmanızı öneririm, çünkü cildin fazla yağını başarılı bir şekilde alıyor ve kısa süre sonra sivilcelenmelerin ciltte azaldığını fark ediyorsunuz. Zaten kullandıktan sonra cilde yoğun ferah ve pürüzsüz bir his bırakıyor. 

yüz temizleme jeli önerileri

Şunu da belirtmeliyim, La Roche Posay Effaclar yüz temizleme jelini kullandıktan sonra cildinizi derinlemesine nemlendirmelisiniz. Çünkü uzun süre kullanımdan sonra cildimde kurulukların başladığını fark ettim. Açıkçası ciltte kullandıktan sonra kuruluk hissi ile de karşılaşıyorsunuz. Olumsuz durumlardan kaçınmak isterseniz, bu ürünü cildinizin aşırı yağlı olduğu dönemlerde kullanmanızı tavsiye ederim. Her gün kullanmanız cildi yorabilir. 

La Roche Posay Effaclar jel hakkında yazdığım detaylı yazımı linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

2- Bioderma Sébium Foaming Jel

Yağlı ciltler için yüz temizleme jeli önerileri arayanlar için geliştirilen Bioderma Sébium Foaming Jel, piyasada en çok satılan yüz temizleme jellerinden biri. 

Bu üründe cildin Ph seviyesine uygun geliştirilmiş. Bu yüzden de cildinizle uyumlu yapıda. Özellikle beyaz ve siyah noktaların ciltten arındırılmasına yardımcı olan ürün cildin fazla sebumdan da arındırıyor. 

Ürün fazlasıyla köpüren bir yapıda. Bunun sebebinin sülfat içermesi olduğunu düşünüyorum. Normalde sülfatlı ürünleri çok tercih etmesem de sivilceye eğilimli yağlı ciltleri sakinleştirmede çok başarılı. Bu nedenle ürünün yağlı ciltler tarafından tercih edilebileceğini düşünüyorum. Ürünün fiyatı da oldukça uygun. Eğer yağlı ciltler için yüz temizleme jeli arıyorsanız ürünü incelemeniz gerekenler arasına alabilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *