Ütü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

ütü alırken dikkat edilmesi gerekenler

Kimileri tarafından en nefret edilen ev işlerinin başında ütü yapmak gelir. Bazen uzun sürmesinin yanı sıra ütünün ağırlığı nedeniyle yorucu bir ev işine de dönüşebiliyor. Genel olarak ev işi yapmasını sevmeyen biri olarak yorucu bir iş gününün ardından ütü yapmak ise benim için tam bir çileye dönüşürdü. Ancak bunda benim de hatam olduğunu fark ettim. Hem çok yanlış bir ütü kullanıyormuşum hem de dikkatsizce ütü yapıyormuşum. 

Her ne kadar biraz geç fark etsemde yeni eve taşınmanın verdiği telaşla yeni ev eşyaları seçtiğim süreçte eşyalarımı büyük bir titizlikle seçmeye karar verdim. Hal böyle olunca ütü alırken nelere dikkat edilmeli hususunda yaptığım araştırmalar sonucu özellikle ütünün watt gücü ve buhar gücü özelliklerinin yeterli olmaması halinde giysi kırışıklıklarının kolayca açılmadığını fark ettim. Bu nedenle aslında saatlerce yorucu bir şekilde ütü yapıyor ve ütüye nefretle yaklaşıyordum. 

Bu yazımda ise sizler için ütü alırken nelere dikkat edilmeli sorusu hakkında edindiğim detaylı bilgileri aktaracağım. Kaliteli ve kullanışlı ütü tavsiyeleri arıyorsanız bizzat inceleyerek oluşturduğum En İyi Ütü Tavsiyeleri adlı yazımı incelemeyi de unutmayın.

İşte, ütü satın almadan önce dikkat etmeniz gerekenler:

1- Ütü Tipi

Satın alacağınız ütüyü verimli ve uzun yıllar kullanmak istiyorsanız seçeceğiniz ütü tipine dikkat etmelisiniz. Eğer piyasada bulunan ütü çeşitlerini incelediyseniz genelde üç tip temel ütü çeşidi bulunduğunu görebilirsiniz. Bunlar; buhar kazanlı ütüler, normal buharlı ütüler ve portatif dikey ütüler olmak üzere ayrılır. 

Buhar kazanlı ütüler ile normal ütüler arasında bir takım farklılıklar bulunmaktadır. Buhar kazanlı ütülerin tabanında daha çok gözenek bulunur. Ayrıca watt güçleri normal ütülere göre daha yüksektir. Bu nedenle daha fazla giysiyi daha kısa sürede ütüleme imkanı sunar. Özellikle geniş aileler için tercih edilebilir. 

Görüldüğü üzere, normal tabanlı ütüler ile buhar kazanlı ütüler arasındaki temel fark ihtiyaç ve kullanım yönündendir. Eğer her hafta sıklıkla ütü yapıyorsanız normal ütüler ile bu süreç çekilmez hale gelebilir. Her ne kadar buhar kazanlı ütülerin fiyatı daha yüksek olsa da geniş aileler için en doğru ütü tercihi buhar kazanlı ütüler olacaktır. 

Portatif dikey ütüler ise acele halde veya günlük ütü kullanmak isteyenler için alternatif ütü çeşididir. Ancak bu ütüler yalnızca ince giysiler üzerinde etkilidir. Eğer öğrenciyseniz veya giysilerde günlük oluşan kırışıklıkları gidermek istiyorsanız dikey ütüleri de tercih edebilirsiniz.

2- Watt Gücü

Eğer ütü yaparken saatlerce kırışıklıkları açmakla uğraşıyorsanız bu durum ütünüzün watt gücünün yeterli güçlükte olmadığını işaret eder. Bu nedenle hangi ütü tipini satın almak istediğinizi belirledikten sonra mutlaka ütünün watt gücünü kontrol etmelisiniz. 

Ütünün watt gücünün yüksek olması daha hızlı ütü yapabileceğiniz anlamına gelir. Evlerde kullanılan normal ütüler veya buhar kazanlı ütülerin 2000-2400 watt gücü arasında olması yeterlidir. Bu aralığa sahip ütüler ile kolaylıkla giysilerinizin kırışıklıklarını açabilirsiniz. Tabii ki daha yüksek watt gücüne sahip ütüler ile daha hızlı ütü yapabilirsiniz. Ancak bu durumda da ütünüz bir o kadar fazla enerji harcayacaktır.

3- Buhar Gücü

Ütü alırken nelere dikkat edilmeli diye merak ediyorsanız, bu noktada bir diğer önemli kriter ise ütünün buhar gücüdür. Ütünün watt gücü ve buhar gücü daha kolay ve hızlı ütü yapabilmenizi sağlayan en önemli faktörlerdir. Özellikle kırışıklıkları gidermek için giysiler üzerine kuvvet uygulama ihtiyacı duyuyorsanız, bu durum neden ütü yapmaktan nefret ettiğinize açıklık getirebilir. Çünkü buhar gücü yeterli olmayan ütüler kırışıklıkları açmak için sizi daha fazla uğraştıracaktır. 

Hızlı ütü yapmak ve kırışıklıkları kolaylıkla açabilmek için ütü tercihi yapmadan önce mutlaka ütünün buhar gücünü kontrol edin. Tercih edeceğiniz ütünün buhar hacminin 40 gr ve buhar gücünün minimum 90 gr/dk olması gereklidir. Eğer buhar gücü daha kuvvetliyse ütülerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz. 

4- Ütü Tabanı

Giysilerinizi ütülerken ütünün tabanı giysiye doğrudan temas etmektedir. Özellikle hassas kumaşa sahip ipek, saten, yün gibi giysiler ütü tabanı kalitesiz olduğu takdirde kolaylıkla yapışmakta veya deformasyona sebebiyet vermektedir. Bu nedenle ütü almadan önce mutlaka seçeceğiniz ütünün tabanının kalitesinden emin olmalısınız. 

Çok katmanlı seramik tabanlar: Benim özellikle tavsiye ettiğim ve yeni çıkan kaliteli ütülerin neredeyse tamamında yer alan taban türü. Seramik tabanlı ütüler, giysilerin ütüye yapışmaması için en sağlıklı malzemedir. Ayrıca seramik tabanlı ütüler, giysi üzerinde daha rahat kayar ve çizilmeye karşı oldukça dayanıklıdır. 

Tek katmanlı seramik tabanlar: Bu tabana sahip ütüler de çok katmanlı seramik tabanlı ütüler gibi giysiye yapışmaz ve giysi üzerinde kolayca kayar. Ancak çok katmanlı seramik tabanlı ütüler kadar dayanıklı ve uzun ömürlü değildir. 

Teflon veya çelik tabanlar: Eğer yeni bir ütü alacaksanız ve uzun yıllar sorunsuz bir şekilde ütünüzü kullanmak istiyorsanız teflon veya çelik tabanlı ütülerden uzak durmanızı tavsiye ederim. Teflon tabanlar kolay çizilirken, çelik tabanlar ise giysilerinizi yakabilir. Eğer öğrenci değilseniz veya kısa vadeli ütü kullanmak istemiyorsanız seramik tabanlı ütüleri tercih etmenizi tavsiye ederim.

Ütünün tabanı ile ilgili bir diğer detay ise tabanında bulunan gözeneklerdir. Ütü tabanında gözenekler ne kadar fazla ise o kadar çok buhar gücü uygulanabilir. Böylece daha zahmetsiz şekilde ütü yapabilirsiniz.

5- Kişisel İhtiyaçlarınız

Uygun fiyatlı diye bir ürün seçmeden önce öncelikli olarak kendi ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz. Eğer sıklıkla ütü yapıyorsanız veya geniş aileye sahipseniz standart ütü modelleri size yeterli gelmeyecektir. Üstelik bu ütüler ile hem ütü yapmak için harcadığınız vakit daha çok artacak hem de siz daha çok yorulacaksınız. Bu durumdan muzdarip olan kişilerin ise buhar hacmi geniş olan buhar kazanlı ütü modelleri gibi ürünlere yönelmesi en doğru tercih olacaktır.

Bu durumun aksine sıklıkla ütü yapmıyorsanız veya yalnızca ince kumaşlı giysiler için ütü kullanıyorsanız normal bir ütü hatta dikey portatif ütüler de ihtiyaçlarınızı karşılamaya yetebilir. 

6- Ütünün Kolay Kullanılabilirliği

Ütü yapmak saatler alabilen ve yorucu bir ev işi olduğu için ütünün kolay kullanılabilir olmasının da önemli bir faktör olduğunu düşünüyorum. Yukarıda belirttiğim gibi, watt gücü ve buhar gücü yüksek ütüler ütü yapma süresini kısaltan en önemli faktörler. Bu nedenle ütü yaparken özellikle kol kaslarınızın yorulmaması ütüyü kolayca kullanabilmenize olanak sağlayacaktır.

Ütü araştırma sürecimde birçok kaliteli ütü modelini birebir inceleme fırsatı buldum. Açıkçası genel olarak çoğu modelin ağırlığı birbirine yakın. Peki, neden ütü yaparken bu kadar yoruluyoruz diye soruyorsanız bu durumun tamamen ütünün performansı ile alakalı olduğunu belirtmeliyim. Eğer kırışıklıkları kolayca açabilen bir ütü tercih ettiyseniz ütünüzün kullanımı da kolay olacaktır. Böylece kendinizi yıpratmadan ve kısa süre içinde ütü yapmayı tamamlayabilirsiniz.

7- Ütünün Maaliyeti

Bir ütü için ayırabileceğimiz bütçe de tabiki satın alma alışkanlıklarımızı belirliyor. Özellikle watt gücü ve buhar gücü yüksek olan ütülerin maaliyeti de daha yüksek oluyor. Örneğin; buhar kazanlı ütüler 3000 TL’dan başlayan fiyatlarla piyasada sunuluyor. Ancak normal ütüleri çok uygun fiyatlara bulmanız mümkün. Ancak kalite ve kullanım kolaylığı sunan normal ütüler de 500 – 2000 TL bandı arasında değişen fiyatlarla sunuluyor. 

Bir ütü satın aldığınız takdirde yıllarca kullanabileceğinizi düşünürseniz sizi yormayacak ve ütü yapmaktan nefret ettirmeyecek dayanıklı bir ürün tercih etmenizi tavsiye ederim.

Son olarak belirtmek istiyorum ki, watt gücü ve buhar gücü yüksek ürünlerin enerji sınıfını da incelemelisiniz. A+ veya A++ enerji sınıfında olan ütüleri tercih etmelisiniz. Böylece ütü yaparken fazla enerji de harcamaktan kaçınabilirsiniz. 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *