Buharlı Ütü Nasıl Doğru Kullanılır?

buharlı ütü nasıl kullanılır

Buharlı ütü, evinizin bir köşesinde duruyor ,ancak nasıl doğru kullanacağınızı bilmiyor musunuz? Merak etmeyin, bu çetrefilli ütü yapma çilesi açıklayacağım doğru kullanım metotları ile çok daha kolay bir hale gelecek. Yıllarca ütü yapmaktan nefret etmemin en önemli sebebi sağ kolumda aşırı bir ağrıya sebep olması ve saatlerce sürmesi olmuştu. Ancak sonradan öğrendim ki, meğer ben yıllarca buharlı ütü makinesini doğru kullanmıyormuşum. İşte, bu yazımda da sizlere Buharlı Ütü Nasıl Doğru Kullanılır detaylarıyla açıklayacağım. 

Buharlı Ütüde Buhar İşlevinin Önemi

Buharlı ütü nasıl kullanılır sorusunun en önemli cevabı buhar mekanizmasının doğru kullanılmasında yatıyor. Buhar işlevinin amacı, ütü açıkken sürekli buhar üretmektir. Buhar, ütülemenin anahtarıdır çünkü kırışıklardan hızla kurtulmaya yardımcı olur. Buhar, kumaşın liflerine nüfuz eder ve ütüden gelen ısı onları yerinde tutar. Başka bir deyişle, buhar olmadan, o pantolonların da ütüleneceğine güvenmeyin. Ancak, ütüden nefret edenlere sorulduğunda sıklıkla buhar mekanizması için “Kullanmıyorum!” diyor. İşte, buharlı ütüyü doğru kullanmak noktasında yapılan en önemli hatada burada yatıyor. 

Özellikle ütü yaparken kollarınızın ağrıdan sızlamasından şikayetçi iseniz ve ütü yapmak saatlerinizi alıyorsa ütünün buhar fonksiyonunu açmalı ve daha sık kullanmalısınız. Şimdi gelelim, buhar üfleme mekanizması nasıl kullanılır?

Buhar İşlevi Nasıl Kullanılır?

Buharlı ütü nasıl kullanılır sorusunun en cevabı için buhar işlevi nasıl kullanılır noktasına değinmeliyiz. Adım adım buhar işlevi nasıl kullanılır, aşağıda detayları ile inceleyebilirsiniz.

1- Ütünüzü kullanmaya başlamadan öncelikle ütünüzün su bölmesini doldurmalısınız.

2- Ardından ütünün ısınması için bir süre beklemelisiniz ve ütünün ısındığından emin olmalısınız.

  • Ütü üzerinde yanan kırmızı ışık tamamen söndüğünde ütünüz kullanım için hazır olacaktır. 
  • Ayrıca suyun tabandan ve düğmeli gömleğinizin her yerine damlamasını önlemek için ısıtma işlemini aceleye getirmekten kaçının. Çünkü ütü düşük sıcaklıkta iken su damlayabilir.

3- Ütü hazır olduğunda ütülemek istediğiniz giysinin üzerinden sıkıca ve yavaşça geçin. Kırışıklıklar için buhar mekanizmasına basın ve kırışıklıklar üzerine buharla basınç uygulayın.

  • Böylece kırışıklıklar normalde olduğundan çok daha hızlı düzelecektir. En iyi sonuçlar için giysinin doğal kıvrımları ve kıvrımları ile çalışın.

4- Giysinin her bir parçasını ayrı ayrı ütüleyin. Örneğin, bir gömleği ütülüyorsanız, yakayı, sonra manşetleri, sonra kolları, sonra omuzları, sonra patı ve son olarak gömleğin ana gövdesini düzeltin.

5- Giysinizin ön tarafını ütüledikten sonra çevirerek arka tarafını ütülemeye başlayın ve buhar uygulayarak kırışıklıkları açtığınızdan emin olun.

6- Giysiyi ütüledikten hemen sonra bir askı yardımı ile asın ve kurumaya bırakın. Böylece ütüsü bozulmadan giysiyi korumuş olacaksınız.

Farklı Kumaşlarda Buhar İşlevi Nasıl Kullanılır?

En sevdiğiniz bluzunuzu  mahvetmemek için buharlamaya başlamadan önce ütünün sıcaklığının ve neminin yeterli olduğundan emin olmalısınız. En iyi ütüleme uygulamaları için giysi etiketlerinizi iki kez kontrol ettiğinizden emin olun. Çoğu ütü makinesi farklı kumaş türleri için farklı ayarlara sahiptir. Bu nedenle ütülemeye başlamadan önce giysi etiketlerini incelediğinizden emin olun. 

Ütü yükünüzü hafifletmek için ilk önce en hassas kumaşlarla ütülemeye başlamak ve yavaş yavaş daha ağır kazaklar ile pantolonlara doğru ilerlemek de yardımcı olabilir; Bu taktik, ütünüzün artan ısı ayarlarına uyum sağlaması için yeterli zaman sağlayacaktır.

Her şeyden Önce Doğru Buharlı Ütü Seçimi

ütü alırken dikkat edilmesi gerekenler

İster bir toplantıdan önce gömleğinizdeki kırışıklıkları düzeltiyor olun, ister tatildeyken kıyafetlerinizi mükemmel durumda tutuyor olun, doğru ütü, çamaşırları çok daha kolay hale getirir. Konu buharlı ütü seçimi olunca piyasada da birçok seçeneğiniz var: Piyasadaki çevre dostu seçenekler, buharlı ütü kombinasyonları ve kablosuz tasarımlarla, özel ihtiyaçlarınız için en iyi cihazı bulmak zor olabilir.

Buharlı ütü satın almadan önce hangi ütüyü satın almanız noktasında kafanızda soru işaretleri bulunuyorsa, tüm ürünleri test ederek karşılaştırdığım En İyi Ütü Önerileri başlıklı yazımı incelemeyi unutmayın. Ayrıca ütü alırken dikkat etmeniz gereken detayları doğru inceleyebilmeniz için Ütü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli başlıklı yazım sizlere yardımcı olacaktır.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *