Cilt Alt Tonu Nasıl Belirlenir?

Yıllardır cilt alt tonumuzu bilmeden saç rengi veya özel gün kıyafetlerimizi seçtik. Eğer siz de henüz cilt alt tonunuzu bilmiyorsanız mutlaka daha önce ’ bu renk sana hiç gitmemiş’’ veya ‘’bu renk seni çok açmış’’ yorumlara maruz kalmışsınızdır. Her ne kadar kıyafetleriniz ve saç renginiz birbiri ile uyumlu olsa da ayna karşısında bir şeyin eksik olduğunu fark edersiniz. İşte o eksikliğin sebebi cilt alt tonu ile uygun şal tercih etmemenizden kaynaklanıyor.

Tüm kıyafetleriniz ile saç renginiz veya şal renginiz uyumlu olsa da cilt alt tonunuza uygun olmadığı için sizin için doğru rengi bilmiyorsunuz demektir. Özellikle son yıllarda adından sıklıkla söz ettiren cilt alt tonu seçimi daha canlı ve ışıltılı bir görünümün anahtarı. Bu nedenle cilt alt tonunuza uygun doğru renk seçimleri ile daha ışıldayan ve zarif bir görünüme kavuşabilirsiniz.

cilt alt tonu saç rengi

Cilt Alt Tonu Nedir?

Bir başkasının cildini ışıl ışıl gösteren fondoten bir başkasında sarı sarı durabiliyor. Kimisi açık renklerin insanı iken kimisine de daha kapalı tonlar yakışıyor. İşte bunun sebebi olan cilt alt tonudur. Özellikle saç rengi veya fondöten rengi gibi günlük hayatımızda oldukça önemli olduğu düşünülürse cilt alt tonunu belirlemeden bir renk seçmeyin.

Cilt alt tonu; sıcak, soğuk ve nötr olarak ayrılır. Nötr cilt alt tonu genelde en az rastlanan cilt alt tonudur. Bu nedenle cilt alt tonu sıcak cilt alt tonu ve soğuk cilt alt tonu olarak tanımlanır.

Soğuk Cilt Alt Tonu

Bilinenin aksine yalnızca açık tenli kişiler soğuk cilt alt tonuna sahip değildir. Daha esmer tenliler de soğuk cilt alt tonuna sahip olabileceği gibi açık tenli olup sıcak cilt alt tonuna da sahip olmak mümkün. Çünkü cilt alt tonunun belirleyen cildin rengi değil cilt altındaki pigmentlerin renk yoğunluğudur.

Soğuk cilt alt tonu, derinin altında pembe renkli pigmentlerin ağırlıklı olduğu anlamına gelir. Soğuk cilt alt tonuna sahip bir kişi pembe cilt alt tonuna sahiptir. Bu nedenle soğuk cilt alt tonuna sahip bir kişinin mutlaka beyaz tenli olması şart değildir. Esmer tenli birisi de soğuk cilt alt tonuna sahip olabilir. Soğuk cilt alt tonuna sahip kişilere gümüş renk takıların yakışması belirleyici özelliklerindendir. Ayrıca güneş tenlerine değdiğinde ciltleri yanma eğilimindedir. Bir diğer özellikleri ise bilekte yer alan damarları daha mavi ağırlıklı görünmektedir.

soğuk cilt alt tonu

İsterseniz soğuk cilt alt tonunu daha iyi anlamak için resimlerle inceleyelim. İlk fotoğrafta gördüğünüz ünlü Liv Tyler. İkinci fotoğrafta gördüğünüz ünlü ise Lupita Nyong. İkisi de soğuk cilt alt tonuna sahip ünlülerden. Bu nedenle çoğunlukla lacivert tonunu tercih ettiklerini görebilirsiniz. Böylece daha canlı bir görünüme kavuştuklarını görebilirsiniz. Soğuk cilt alt tonuna yakışan saç renkleri nelerdir diye merak ediyorsanız. Yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Sıcak Cilt Alt Tonu

Her ne kadar sıcak cilt alt tonu denildiğinde akıllara akıllara buğday veya esmer tenli kişiler gelse de yanlış bilinen bir bilgidir. Sıcak cilt alt tonuna sahip kişilerin mutlaka koyu tenli kişiler olması gerekmiyor. Açık tenli biri de sıcak cilt alt tonuna sahip olabilir.

Sıcak cilt alt tonu; derinin altında sarı renkli pigmentlerin ağırlıklı olması anlamına gelir. Bu nedenle sıcak cilt alt tonuna sahip bir kişi sarı cilt alt tonuna sahiptir. Ayrıca bu cilt alt tonuna sahip kişiler daha çabuk bronzlaşırlar. Bir diğer Özellikleri ise damarları daha yeşilimsi görünür ve altın takılar daha çok yakışır.

sıcak cilt alt tonu
jesica alba

Şimdi de sıcak cilt alt tonuna sahip ünlülere yakından bakalım. ilk fotoğrafta gördüğünüz kişi Blake Lively. İkinci fotoğrafta gördüğünüz ünlü ise Jessica Alba. Blake Lively daha açık tenli görünüyor olmasına rağmen her ikisi de sıcak cilt alt tonuna sahiptir. Fotoğraflarda görüldüğü üzere lacivert yerine açık ve canlı mavinin ne kadar yakıştığını görebilirsiniz.

Nötr Cilt Alt Tonu

Nötr cilt alt tonu, en nadir görülen cilt alt tonu grubudur. Bu alt tona sahip kişilere her renk yakışır. Bu açıdan en şanslı grup nötr cilt alt tonuna sahip kişiler. 

Nötr cilt alt tonu; derinin altında hem sarı hem de pembe renk pigmentlerin eşit yoğunlukta olduğu gruptur. Özellikle bilek damarları hem yeşil hem de mavi renklerine yakındır. Bu durum en belirleyici özellikleridir.

 

CİLT ALT TONU BELİRLEME YÖNTEMLERİ

1. Altın ve Gümüş Testi

cilt alt tonu

En kolay ve en pratik yöntem gold ve gümüş rengin uygunluğunu karşılaştırmak. Altın rengi sıcak alt tonlarına yakışırken gümüş rengi ise soğuk cilt alt tonlarına yakışmaktadır. Eğer her iki tonda cildinize yakışıyorsa şanslısınız. Çünkü nötr cilt alt tonuna sahipsiniz demektir.

Altın ve gümüş testi yapmak için örnekteki fotoğrafları karşılaştırabilirsiniz. Kylie, açık ten rengine sahip olmasına karşın, gold rengi ile adeta ışıldıyor. Bu durumda Kylie sıcak cilt alt tonuna sahip. 

2. Damar Rengi Testi

cilt alt tonu belirleme

Bir diğer kolay yöntem ise el bileğinde yer alan damar rengini kontrol etmek. Eğer damar renginiz yeşilse sıcak cilt alt tonuna sahipsiniz demektir. Eğer damar rengi mavi tonlarına yakın ise soğuk cilt alt tonuna sahipsiniz demektir. Hem yeşil hem de mavi renkte damar veya mor renkte damar seçiyorsanız nötr cilt alt tonuna sahip olduğunuzu gösterir.

Cilt Alt Tonunuza Göre Size En Çok Yakışan Renkleri Belirleyin

Sıcak alt tona yakışan saç renkleri veya soğuk alt tona yakışan saç renkleri nelerdir diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Öncelikle yukarıdaki yöntemlerden biri ile cilt alt tonumuzu belirliyoruz. Ardından ise bir diğer önemli soru geliyor: Sıcak cilt alt tonuna yakışan renkler veya soğuk cilt alt tonuna yakışan renkler nelerdir.

Soğuk Cilt Alt Tonuna Yakışan Renkler

Soğuk cilt alt tonuna yakışan renkler, genel olarak renklerin koyu tonlarıdır. Soğuk cilt alt tonuna yakışan renkler arasında siyah, mavinin koyu tonları, gri, açık yeşil gibi renkler yakışmaktadır. 

Örnek vermek gerekirse turuncu açık ve canlı bir renktir. Ancak turuncunun koyu tonları soğuk cilt alt tonuna yakışan renkler arasındadır. Çünkü turuncu ton skalası geniş olan renk grubuna dahildir. Sarı ve turuncu rengi bunun en güzel örneği. Örneğin portakal turuncusu sıcak alt tonu iken sarıya dönük turuncu soğuk alt tonludur. Önemli olan rengin alt tondur. Rengin alt tonu soğuk ise soğuk cilt alt tonuna yakışacaktır. 

Soğuk Cilt Alt Tonuna Yakışan Saç Renkleri

Kadınlar için bir diğer önemli konu ise cilt alt tonuna uygun saç renginin belirlenmesi. Önemle belirtilmeli ki, soğuk cilt alt tonuna uygun saç renkler sıcak alt tona uygun saç renklerinden farklıdır. Tüm güzelliğinizi ortaya çıkarmak için cilt alt tonuna uygun saç rengi seçmelisiniz.

Soğuk cilt alt tonuna yakışan saç renkleri ise şu şekildedir:

  • Açık ten cilde sahipseniz ve soğuk cilt alt tonuna sahipseniz amacınız saç renginizin cilt kızarıklığını hafifletmesi olmalı. Özellikle altın sarısı sarılar, sıcak kızıl rengi saç rengi veya nötr kahverengi soğuk cilt alt tonuna en çok yakışan renklerdir. Bu renkler cildin pembeliğini dengeleyerek cildinizle uyumlu kontrast oluşturur.
  • Daha koyu tene sahip ve soğuk cilt alt tonuna sahip olanlar için cildin sağlıklı görünümünü koruyacak saç renklerine yönelinmelidir. Bal veya çilek sarısı, altın bakır saç rengi, soğuk bej kahverengi veya güçlü kahverengi gibi soğuk, küllü veya kırmızımsı saç renklerini tercih etmelisiniz.

Sıcak Cilt Alt Tonuna Yakışan Saç Renkleri

Açık tenli değilseniz açık tonda saç renklerinin yakışmadığı gibi genel ve yanlış yargıya kapılmayın. Önemli olan cilt alt tonunuz ile saç renginizin doğru ilişkiyi yakalamasıdır. İstemediğiniz şey ise; saç renginizin cilt alt tonu ile çok benzer olması. Bu durumda yüz hatları belirliğini kaybetmektedir. 

Sıcak cilt alt tonuna sahipseniz ve sıcak cilt alt tonuna yakışan saç renklerini merak ediyorsanız şu renkleri tercih etmelisiniz:

  • Canlı ve sıcak cilt alt tonuna sahipseniz bakır tonları ve kızıl kahverengi en doğru renk seçimleridir.
  • Daha koyu tenli ve sıcak cilt alt tonuna sahipseniz soğuk kırmızımsı kahverengi veya buzlu koyu kahverengi ve zengin siyah renkleri en uygun saç renkleridir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *