Pilates Matı Neye Göre Seçilir?

pilates matı kaç mm olmalı

Başlarda rehabilitasyon amaçlı ortaya çıkan Pilates gün geçtikçe yaygınlaşmaya devam ediyor. Hem sağlıklı hem de fit bir vücuda sahip olmak isteyenler pilatesten faydalanıyor. Eğer kilo vermeye çalışıyorsanız veya kas geliştirmeye çalışıyorsanız pilatesten faydalanmanız kaçınılmaz olacaktır. 

Ben de yoğun eklem ağrıları yaşadığım günlerde doktorumun tavsiyesi üzerine pilatese yöneldim. Küçük kas gruplarına yoğunlaşarak daha dik bir duruşa kavuşmama yardımcı oldu. Pilatese ilk başladığım da ise pilates matının ne kadar önemli olabileceğini bilememiştim. Ancak egzersizliklere başladıktan sonra bel oyuğumun pilates matı ile arasında boşluk oluşturduğunu fark ettim. Sahip olduğum pilates matı bu boşluğu kapatmaya yetmiyordu. Bunun üzerine ihtiyaçlarımı giderecek bir pilates matı arayışı içerisine girdim. Eğer siz de pilates matı neye göre seçilir ve pilates kaç mm olmalı diye merak ediyorsanız aşağıdaki kriterleri inceleyebilirsiniz.

Pilates Matı Nasıl Olmalı?

Derslerinizin dışında veya evde pilates yapmak istiyorsanız ihtiyacınız olan tek şey aslında bir pilates matı. Uygun fiyatlar ile ulaşabileceğiniz pilates matı evde aktif kalmanız için yeterli. Ancak pilates matını satın almadan önce mutlaka iyi bir pilates matı nasıl olmalı incelemelisiniz. Aksi takdirde yetersiz bir pilates matı daha fazla ağrıya sebep olabilir. Peki, pilates matı neye göre seçilmelidir?

Pilates Matı Kaç MM Olmalı?

Bir pilates matı satın almadan önce dikkat etmeniz gereken detaylardan en önemlisi matın kalınlığıdır. Pilates matının kalın olması sırt ve karın üzeri egzersizlerde daha rahat bir yaslanma imkanı sunar. Özellikle zayıfsanız veya bel oyuğunuz çok belirginse ince pilates matları egzersizlerde canınızı acıtabilir. Ayrıca pilates veya yoga matının bel oyuğunu kapatacak kalınlıkta olması gerekir. Aksi takdirde egzersiz sırasında bel ağrıları oluşabilir. 

Genelde pilates matlarının kalınlıkları 6mm ve üzerindedir. Pilates ve yoga matının en az 6 mm olması gerekir. Ancak egzersizler sırasında ağrıya sebep olmaması için en az 10 mm – 15 mm aralığında bir pilates matı seçmelisiniz. 

Eğer normalde eklem ve sırt ağrıları çekiyorsanız 15 mm kalınlığındaki bir pilates matına yönelmeniz daha doğru olacaktır.

Uzunluk

pilates matı neye göre seçilir

Pilates matı seçiminde bir diğer önemli nokta ise matın uzunluğudur. Özellikle pilates egzersizlerinde fazlasıyla hareketlilik gerekmektedir. Pilates matının hareketleriniz sırasında size alan kazandırması gerekir. Aksi halde egzersiz ortasında altınızda mat olmadığını fark edebilirsiniz. Özellikle uzun boylu iseniz standart pilates matı uzunluğu sizin için yeterli olmayabilir. Bu halde daha uzun boydaki matlara yönelmeniz sizin için daha doğru olacaktır.

Taşınabilirlik

Pilates matını her hangi bir yere götürmek istiyorsanız veya evde küçük yerlere sığdırmak istiyorsanız kolay katlanabilir olmasına dikkat etmelisiniz. Bazı pilates matları kolaylıkla katlanabilir özelliğe sahiptir. Taşınabilir pilates matı istiyorsanız taşıma saplı olanları tercih edebilirsiniz.

Bütçe

Pilates matının fiyatı da bütçeniz açısından önemli bir faktör. Genel olarak pilates matı fiyatları çok değişmez. Kaliteli ve dayanıklı bir pilates matı fiyatı genelde 120 – 200 lira aralığında değişmektedir.

Pilates Matı Dokusu

Pilates ve yoga egzersizleri sırasında matın kaygan olmaması çok önemlidir. Özellikle pilates sırasında hareket halindeyken terlersiniz. Plank gibi tüm gücü elinize verdiğiniz hareketlerde mat üzerinde sabit durabilmeniz gerekmektedir. Bu nedenle matın dokusu kaygan yapıda olmamalıdır. 

Bu nedenle daha pürüzsüz dokusu olan pilates matlarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca pürüzsüz dokusu olan matların temizlenmesi de kolay olmaktadır. Özellikle uzun yıllar kullanma niyetindeyseniz anti-bakteriyel pilates matlarını satın almayı düşünebilirsiniz.

2021 İçin En İyi Pilates Matı Tavsiyesi

Piyasada o kadar çok pilates matı çeşidi var ki, bu arayış samanda iplik aramaya benzeyebilir. Aşağıda 2021 yılına ait en iyi pilates matı tavsiyelerinden birine ulaşabilirsiniz.

Delta Konfor Zemin 15 Mm Taşıma Askılı Pilates Minderi Yoga Matı

Delta marka pilates matı 15 mm kalınlığında ve 180 cm uzunluğundadır. Özellikle bu mat uygun fiyatlı ve 15 mm kalınlığında olması nedeniyle listede yer bulmaktadır. Standart pilates matı ölçülerinde olan mat tırtıklı dokudadır. Böylece kaymadan egzersizlerinizi yapabilirsiniz. Bu ürünü satın alan biri olarak deneyimlerimi sizinle paylaşmak isterim.

Artılar:

  • 15 mm kalınlığında olduğu için oldukça kalın. Kalınlığına rağmen yumuşak bir ürün. 
  • Egzersizler sırasında bel ağrısına sebep olmuyor. Kalınlığı beli destekliyor.
  • Matın dokusu kaymaya sebep olmuyor.
  • Ürün taşıma askısı ile birlikte geliyor. Farklı yerlere rahatlıkla taşıyabilirsiniz.
  • Yaklaşık 5 aydır kullanıyorum. Henüz bir deformeye sebep olmadı.

Eksiler:

  • Ürün 15 mm kalınlığında olduğu için evde katlayıp saklamak biraz zor olabiliyor.
  • Ürün biraz plastik kokuyor.

Bu ürünü satın aldığımda 125 lira gibi bir fiyata almıştım. Kaliteli pilates matları içerisinde oldukça uygun fiyatlı bir ürün. Eğer Delta markasına ait 15 mm kalınlığındaki bu matı incelemek ve güncel fiyatlarını öğrenmek isterseniz buradan Trendyol üzerinden inceleyebilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *