Granit Tencere Sağlıklı Mı?

granit tencere

Sağlıklı bir yaşamın ipucu sağlıklı beslenmedir. Günümüzde birçok kişi daha sağlıklı ve huzurlu bir yaşam için sağlıklı yemekler pişirmeye çalışmaktadırlar.  Sağlıklı beslenme için tükettiğimiz gıdaların besin değerleri önem taşır. Peki, sağlıklı beslenmek sadece sağlıklı yemekler tüketmek midir?

Her ne kadar sağlıklı besinleri tüketmeye odaklansak da yemeği nasıl pişirdiğiniz de bunun bir parçasıdır. Özellikle beslenme düzenimi tamamen sağlıklı olması için çalıştığım şu günlerde kullandığım tencerelerin çoğunun granit tencere olduğunu fark ettim. Bu nedenle granit tencere sağlıklı mı sorusu üzerine düşündüm. Granit tencere ve granit tavaların özelliklerini inceleyerek granit tencere sağlıklı mı sorusuna cevap vermek gerekir.

Granit Tencere Nedir?

Granit, bilindiği üzere bir taş türüdür. Sert, kristal ve yapılı minerallerden oluşan granit en yaygın kullanılan taş türleri arasındadır. Özellikle dayanıklılığı ile bilir. Bu nedenle de tencere ve tavalarda kullanılmaktadır. Ayrıca granit tencere, ısıyı tabanın her yanına eşit dağıtır. Isıyı tencerenin her yerinde eşit muhafaza eder. Bu nedenle de en çok tercih edilen tencerelerden biridir.

Granit tencere ve granit tavalar; genelde teflon madde tencere veya tavanın üzerinin granit ile kaplanması ile meydana gelir. Burada amaç, tencerenin yüksek ısı veya müdahale sonucu çizilmesini önlemektir. 

Granit Tencere ve Tavalar Sağlıklı Mı?

Sağlıklı beslenmenin öneminin farkında iseniz kullandığınız tencerelerin de tükettiğiniz gıdalar kadar önemli olduğunun farkına varmalısınız. Bilindiği üzere teflon tencere ve tavaların yüksek ısı veya müdahale sonucu çizilme ihtimalleri bulunmaktadır. Bu nedenle uzmanlar özellikle teflon tencere ve tavaların uzun süre kullanılmasının risklere sebep olabileceğini belirtmektedir. Peki, bu durum granit tencere bakımından nasıl? Granit tencere sağlıklı mıdır?

Eğer granit tencere veya granit tavanız gerçek granit kaplama ise dayanıklı ve sağlıklıdır. Granit tencerenin sağlıklı olması için gerçek granit ham maddesi ile imal edilmiş olmalıdır. 

Şeflerinde çok sık tercih ettiği granit tencere ve tavalar dayanıklılığı sayesinde pişirme kolaylığı sunar. Herhangi bir kimyasal madde içermediği için sağlığa zararı bulunmaz. Bununla birlikte dibi tutmadığı için temizleme kolaylığı da sunar.

Granit Kaplama Tencere Sağlıklı Mı?

Granit kaplama tencereler, teflon tencere veya teflon tavanın granit görünümlü bir madde ile kaplanması ile oluşur. Bilinenin aksine, granit kaplama tencere ve tavalarda granit ham maddesi kullanılmaz. Bu nedenle bu ürünleri daha düşük fiyatlarla ulaşmak mümkün.

Granit kaplama tencere, teflonun üzerine PTEE olan maddenin kaplanması ile oluşur. Granit kaplama tencerelerin iç yüzeyinde üç katlı PTEE maddesi kullanılır. Bu madde normalde teflon olarak adlandırılan maddedir. Dış yüzeyi ise granit görünümlü seramik ile kaplanır. Böylece siz granit tencere aldığınızı zannedersiniz. Ancak satın aldığınız ürün normal bir teflon tenceredir. Bu nedenle granit kaplama tencerelerin çizilme ihtimali bulunmaktadır. 

Bu nedenle granit tencere satın almadan önce mutlaka malzemenin içeriğini kontrol etmelisiniz. Çünkü granit kaplama tencere adıyla satılan birçok ürün kimyasal ve sağlığa zararlı kaplama üründen oluşmaktadır. Ayrıca bu tür kaplamalar elektrolize kaplama yöntemi ile oluşturulmaktadır. Elektrolize kaplama yöntemi kullanılan granit kaplama tencere çizildiğinde radyasyon riski taşır. Bu nedenle gerçek ve kaliteli granit malzeme içeren tencerelere yönelmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Granit Tencere Zehirler Mi?

granit tencere sağlıklı mı

Doğal granit taşından imal edilen granit tencere ve granit tavalar kimyasal malzeme içermezler. Önemli olan granit tencerenin kimyasal madde içerip içermediğini incelemektir.  

Eğer granit tencere doğal granit taşından imal edilmiş ise zehirlenmeye yol açmaz. Doğal granit taşından üretilen granit tencereler yüksek ısıya ve müdahaleye dayanıklıdırlar. 

Bu nedenle granit tencereler çizilmez ve kimyasal bir reaksiyona sebep olmaz. Gerçek granit tencerenin zehirlemesi mümkün değildir.

Eğer tencere granit kaplama ise, içerisinde kimyasal maddeler bulunmaktadır. Ayrıca bu tencere içeriğinde teflon madde yer aldığı için çizildiği takdirde kimyasal tepkime oluşturur. Bu durumda yemek pişirildiği takdirde zehirlenmeye yol açması mümkündür.

Granit Tencere Çizilirse Kullanılır Mı?

Bilindiği üzere granit tavalar ve tencereler son yıllarda daha popüler hale geldi. Granit tencerelerin en önemli özelliği dayanıklı olması. Bu nedenle doğal granit taşından imal edilen tencerelerde zaten çizilme veya bozulma meydana gelmez. Ancak bıçakla çok derin kazımaya çalırsanız çizilme meydana gelir. 

Eğer granit tencere de müdahale sonucu çizilme meydana gelmişse, kullanmamakta fayda vardır. Çünkü bazı granit tencereler teflon üzerine granit taş kaplamadır. Granit çizildi ise teflon yüzeyi ortaya çıkabilir. Ancak belirtilmelidir ki, doğal granit taştan imal edilen granit tencere veya tavayı çizmek de oldukça zordur.

Granit Tencerenin Özellikleri Nelerdir:

  • Kimyasal içermezler. Bu nedenle sağlıklıdır.
  • Granit taşı ham maddesidir. Bu nedenle yakından bakıldığında tanecikli bir yapısı vardır.
  • Çok dayanıklı yapısı vardır. Bu nedenle yüksek ısıya ve çizilmelere karşı dayanıklıdır.
  • Isıyı tencere veya tabanın her noktasına eşit dağıtır.
  • Doğal granit taşı; açık pembe, gri veya beyaz tonlarında olur.
  • Pişirme sırasında yemeğin dibi tutmaz. Yağsız yemek pişirmeye uygundur.
  • Kaygan yapısı nedeniyle temizlemesi de oldukça kolaydır.
  • Granit doğal bir taş olduğu için granit tencereler de oldukça ağırdır.

Granit Tencere ve Granit Tava Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

1- Granit tencere veya tavayı almadan önce mutlaka ürün içeriğini inceleyin. Ürün içeriğinde PTEE ibaresi geçiyorsa gerçek granit kullanılmamıştır. Granit görünümlü tencere veya tava olan ürünlerdendir.

2- Granit tencereyi elinize alın ve ağırlığını ölçün. Eğer ürün ağır bir yapıya sahip değilse gerçek granit tencere değildir. Granit görünümlü kaplama uygulanmıştır.

3- Ürünün fiyatı piyasa fiyatının çok altında ise gerçek granit tencere veya granit tava olması mümkün değildir. Granit bir doğal taş olup, fiyatı uygun bir hammadde değildir. 

4- Granit tencere veya granit tava almadan önce ürünün rengine mutlaka dikkat edin. Granit, doğada koyu gri, açık gri, açık pembe ve kahve tonlarında bulunur. Bu tonlarda olan granit ürünleri tercih edin.

Granit Tava Nasıl Temizlenir?

Yemeklerinizi sağlıklı pişirmeniz için tencere ve tavada yemek kalıntılarının kalmamış olması önemlidir. Granit tencere ve tavalarda temizlik kolaylığı sunar. Bu nedenle sağlıklı ve kolay kullanıma sahiptirler. 

Özellikle mutfakta az yağlı yemekler yapmak istiyorsanız döküm, teflon veya bakır gibi tencerelerde yemeğin altı yapışır. Bu tencerelerde az yağlı yemek yapmak mümkün olmaz. Ancak granit tencere ve granit tavalarda kıyma, tavuk, et gibi ürünleri yağ olmaksızın dahi pişirebilirsiniz. 

Granit tencere ve granit tavalarınızı temizlerken de bulaşık süngerinin yumuşak kısmını kullanmanız yeterlidir. Ayrıca bulaşık makineye atarak da yıkamak mümkündür.

Umarım granit tencere sağlıklı mı sorusunu merak eden siz değerli okuyucularım konu hakkındaki incelemelerimden memnun kalmıştır. Merak ettiğiniz farklı bir soru varsa yorum bırakabilirsiniz.

Sağlıcakla Kalın.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *