LESS IS MORE

less is more

Less is more, modern mimarın öncülerinden Ludwig Mies van der Rohe tarafından ortaya atılmış bir söz. Mies ”less is more”, yani ”az çoktur” yaşam biçimini öyle benimsemiş ki, tüm mimari tasarımlarında bu prensibi yansıtmış.

Tüketim dünyasında yaşadığımız şu günlerde hep daha fazlasını istiyor ve asla sahip olduklarımızla yetinmiyoruz. Özellikle sosyal medyaya bağlılığımızın artmasıyla başkaları gibi görünmek, başkaları gibi giyinmek ve sahip olduklarımızı göstermek istiyoruz.

Aslında hayatımızda asıl ihtiyacımız olan şeyleri unutup, geçici mutluluk sağlayacak tüketim alışkanlıklarına yöneliyoruz. Yeni aldığımız bir çift ayakkabı veya bir kitap bize mutluluk veriyor. Peki, on tane yeni ayakkabı aldığımızda neşemiz 10 kat artıyor mu? Hayır…Daha fazla dağınıklık ve daha fazla tüketim çılgınlığını beraberinde getiriyor.

less is more ne demek


LESS IS MORE NE DEMEK

Less is more ne demek diye merak ediyorsanız kelime anlamı ile ”az çoktur” demek. Less is more aslında bir yaşam biçimi. Daha azıyla daha çok keyif almamız gerektiğini vurgulayan bir yaşam felsefesini yansıtır.

''LESS İS MORE'' YANİ ''AZ'' GERÇEKTEN DAHA FAZLA MI?

”Az” olan gerçekten daha fazla mı? Eğer öyleyse ”fazla” olan aslında ”az” mı?

Daha az tüketmek daha fazla zaman ve özgürlüğü beraberinde getirir. Özellikle sosyal medya bize daha çok tüketmeyi vurguluyor. Tüketimin bizi daha mutlu hissettireceğine ve tükettiklerimizi paylaşmanın bizi daha iyi hissettireceğine inanıyoruz. Peki, bu mutluluk gerçek mi?

5 ADIMDA LESS IS MORE


1- ÇOK ÇALIŞMA, AKILLI ÇALIŞ

”Work smarter, not harder” Daha çok çalışmak, daha başarılı notlar elde etmek değişen dünyamızda daha başarılı bir yaşamı getirmiyor. Yenilikten ve yaratıcılıktan yoksun, yalnızca daha çok çalışmak bir girdapta kaybolmaya benzer.

Daha çok çalışıp iyi bir üniversiteyi kazanırız. Ardından üniversiteyi yüksek derece ile bitirmeye çalışırız. Peki sonra? İş hayatında da aynı şeyler üzerine sürekli çalışarak başarılı olacağımıza inanırız.

Çok çalışmak aslında bir çözüm değildir. Sürekli meşguliyet getirir. Aynı eylemleri sürekli tekrar ederek farklı bir sonuca ulaşamazsınız. Daha çok vakit harcayıp sürekli aynı sonuca ulaşmak bir başarı değildir. Daha az vakit içerisinde akıllıca ve başarılı sonuçlara ulaşmak verimlilik sağlar. Seni bilmiyorum ama ben daha akıllı ve derin çalışmadan yanayım!

2- MİNİMAL YAŞAM

Aslında eşyalar daha iyi ve rahat bir yaşam sürmemize yardımcı olurlar. Oysa sahip olduğumuz çoğu eşya bir çekmecenin köşesinde unutulmuş bekler. Size hizmet etmezlerse, başka birine hizmet etmekten çok daha mutlu olurlar.

Üstelik dağınıklık ve fazlalık beraberinde stresi ve dikkat dağınıklığını getirir. Kendinizi gereksiz şeylerden kurtararak büyük bir rahatlama hissedin.

3- KAPSÜL DOLAP

Dolabında sayısız giysi var ancak her sabah ne giyeceğini bilemiyor musun? Belki de en sevdiğiniz kıyafetleri özenle seçip, birleştirmesi kolay birçok klasik parça içeren bir kapsül gardırop denemelisin.

Neredeyse hiç giymediğiniz giysiler ile dolu bir dolap yerine, kaliteli ve klasik parçalardan oluşan bir kapsül dolap hayatınızı kurtarır.

Nasıl kapsül dolap hazırlayacağını merak ediyorsan buraya tıklayarak bir kapsül dolapta olması geren 10 temel parça ile başlayabilirsin.

4- DAHA AZ MAKYAJ

Zamanınızı, paranızı ve enerjinizi harcamanın daha iyi ve daha anlamlı yolları var. Fazla makyaj ile yorulmuş bir cilt daha güzel göründüğünüz anlamına gelmez. Makyaj rutinini basit tutmak hayatı kolaylaştırır. Ayrıca doğal güzelliği vurgular.

5- DAHA AZ SOSYAL MEDYA

Sosyal medyaya kapılmak kolaydır. Teknolojiden faydalanmalıyız ancak günün 3-4 saatini sosyal medyada harcamak bizleri maalesef gerçek hayattan uzaklaştırıyor. 

Daha az sosyal medyaya vakit harcamak daha fazla zamanı ve özgürlüğü de beraberinde getirir. Yani spor yapmaya vakit bulamıyorum diyorsanız, daha az sosyal medyada zamanınızı harcayın!

LESS IS MORE KONSEPTİ

Daha azına sahip olarak, aslında daha fazlasına sahip olacağınız bir hayat yaratabilirsiniz. Daha azıyla kendinizi güvende ve mutlu hissedebilirsiniz çünkü hayatınızda çok daha fazla değer kazanırsınız.

Daha çok zaman, daha çok enerji, daha fazla alan, sevdiklerinizle daha çok vakit için less is more…

Fikirleriniz için yorum bırakmayı unutmayın…

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *