Hazır Yoğurdun Zararları

Sofralarımızda en çok tükettiğimiz süt ürünlerinden biri olan yoğurt bu günlerde farklı bir nedenle öne çıkıyor. Türkiye’de yıllık 30 kilo kişi başı yoğurt tüketimi bulunuyor. Bu açıdan dünyanın en çok yoğurt tüketilen ülkesi konumunda. Peki, tükettiğimiz hazır yoğurtlar sağlığa ne kadar faydalı ve hazır yoğurdun zararları nelerdir? Öncelikle hazır yoğurdun zararları ve vücuda muhtemel etkilerinden bahsedelim. 

 • İçerisinde genetiği değiştirilmiş katkı maddeleri nedeniyle kansere sebebiyet verme riski taşıyor.
 • Hazır yoğurtta ekşime meydana gelmemesi için kullanılan genetiği değiştirilmiş bakteriler bağırsak bakterilerine zarar verebiliyor.
 • Bu bakteriler aslında bilinenin aksine sindirime yardımcı olmuyor.
 • Probiyotik yoğurt olarak satılan hazır yoğurtların ise sinir sistemini uyarıcı etki gösterdiği ve baş ağrısına sebep olduğu tespit edilmiştir
 • Hazır yoğurda kıvam arttırıcı olarak eklenen genetiği oynanmış nişasta çölyak hastaları için ölüm tehlikesi taşıyor.
 • Hazır yoğurtta maliyeti azaltmak için bitkisel yağ yerine kullanılan margarin kalp rahatsızlıklarına zemin hazırlıyor. 

Ne yazık ki, hazır yoğurtlar yalnızca %4 süt proteini içeriyor. Birçok marka süt yerine çeşitli katkı maddeleriyle bizlere yoğurt kıvamına getirilmiş bir ürünü pazarlıyor. Hazır yoğurdun zararlarının yanında hazır yoğurdun içindeki katkı maddeleri nelerdir öğrenmek için sizlere daha detaylı bir bilgilendirme hazırladım.

Hazır Yoğurdun İçindeki Katkı Maddeleri Nelerdir?

Bilindiği üzere, evde yapılan yoğurtlar ile hazır yoğurtların kıvamları birbirinden farklı oluyor. Bir süre sonra ev yoğurdu sulanıp ekşime yaparken hazır yoğurtta hiçbir değişme gözlenmiyor. Normalde bir yoğurt yalnızca süt ve süt mayasıyla üretilmektedir. Ancak hazır yoğurtlar raf ömrünün uzatılması için genetiği değiştirilmiş onlarca katkı maddesi ile piyasaya sürülüyor. Peki, hazır yoğurdun içindeki katkı maddeleri nelerdir ve ne amaçla kullanılmaktadır?

Tatlandırıcılar:

 • En az %25 ile %65 arasında değişen oranla tatlandırıcı kullanılmaktadır. Bunlar genel olarak glikoz, sakarin veya aspartam gibi tatlandırıcılardır.
 • Özellikle sakarin ve aspartam içeren hazır yoğurtlar tehlike saçıyor, çünkü bu ürünler genetiği oynanmış ve kanserojen nitelikte. 

Stabilizatörler:

Hazır yoğurtlar içerisinde kıvamını katılaştırmak için birçok genetiği değiştirilmiş katkı maddesi bulunuyor. Özellikle hazır yoğurtlar neden sulanmıyor diye merak ediyorsanız, cevabı burada saklı. Hazır yoğurtta bulunan katkı maddeleri yoğurdun haftalar boyu sulanmadan ve küflenmeden durabilmesine olanak sağlıyor. Bu maddeler ise şu şekilde:

 • Hazır yoğurdun içerisinde su tutabilmesi için jelatin kullanılıyor. Jelatin yoğurdun haftalarca aynı kıvamda kalmasına yardımcı oluyor. Peki ama jelatin nedir? Jelatin çoğunlukla sığır veya domuz derisinden üretilen bir maddedir. Özellikle hazır yoğurtlarda kullanılan jelatin Çin’den ithal edilmektedir. Hal böyle olunca hem kimyasal yollarla hazırlanmış hem de dinen sakıncalı bir madde ile karşı karşıya kalmaktayız.
 • Hazır yoğurtlarda kıvam arttırıcı olarak genetiği değiştirilmiş nişasta bulunuyor. Bu durum hem çölyak hastaları için hem de ileriki dönemlerde kanser riski oluşturabileceği belirtiliyor.
 • Yoğurdun mayası ise yurt dışında getiriliyor. Yoğurt mayası olarak bilinen starter kültürler yalnızca tek bir yoğurt mayalayabilme özelliğine sahip. Satış piyasası olarak genetiği oynanan bakteriler kullanılıyor. Oysa ev yoğurdundan maya olarak sayısız defa faydalanabiliyorsunuz. 

Koruyucu Maddeler:

Satış politikası olarak hazır yoğurt üreticileri ürünlerinin raf ömrünün uzun olmasını istiyor. Bu nedenle de çeşitli katkı maddelerinden faydalanıyorlar. Özellikle hazır yoğurdun ekşimemesi ve küflenmemesi için çeşitli yöntemler kullanılıyor. Genetiği değiştirilmiş yoğurt mayası ve kullanımı yasal olmayan pimaricin bunlardan biri.

Hazır Yoğurt Neden Ekşimiyor?

Yoğurt içerisinde bulunan laktik asit bakterileri de bu süreçten nasibini alıyor. Ev yoğurdunda laktik asit bakterileri canlı olduğu için üremeye devam ederek ekşimeye sebep oluyor. Üstelik bu bakteriler laktik asit toleransınız yoksa bağırsak bakterilerine yardımcı olarak sindirim sistemini kuvvetlendiriyor.

Hazır yoğurtlarda ise inkübasyon aşamasından sonra bakteri kalmayacak şekilde işleme meydana geliyor. Hal böyle olunca, haftalar boyunca bir paket yoğurt ekşimeden durabiliyor. Bu durumda yoğurttan alınması gereken en temel fayda sağlanamıyor.

Hazır Yoğurt Neden Küflenmiyor?

Eğer daha önce ev yoğurdu yaptıysanız belirli bir süre sonra yoğurtta önce ekşime ardından küflenmenin başladığını gözlemleyebilirsiniz. Çünkü ev yoğurtdun da yalnızca süt ve yoğurt mayası bulunmaktadır. Tamamen doğal olan yoğurdun zamanında tüketilmemesi halinde küflenme meydana gelmesi doğaldır. Halbuki hazır yoğurt haftalarca da dolapta kalsa herhangi bir küflenmeye sebebiyet vermemektedir.

Hazır yoğurt neden küflenmiyor diye merak ediyorsanız sebebi çok açık. Hazır yoğurt üreticileri yasal olmamasına rağmen pimaricin veya natamisin adıyla bilinen bir katkı maddesi kullanıyor. Bu katkı maddesi ise hazır yoğurdun küflenmeden haftalarca tüketilmesine olanak sağlıyor. 

Halbuki bu madde normalde mantar enfeksiyonunu tedavi etme amacıyla kullanılan antifungal bir ilaçtır. Normal ev yoğurdunda bulunmayan bu madde marketlerde doğal adı altında satılan yoğurtlarda dahil bulunmaktadır. Ne yazık ki, bilinçsizce yoğurt tüketirken insanlara ilaç da tüketilmektedir.

Hazır Bulunan Kaymak Nasıl Meydana Geliyor?

Piyasada satılan yoğurtlardaki aldatmacalar ne yazık ki saymakla bitmiyor. Üreticiler daha fazla kar ve satış elde edebilmek için farklı yollara başvuruyorlar. Bu nokta üzerinde biraz da kaymaklı yoğurtları inceleyelim. Doğal sütün yağından kaymak elde etmek yerine hazır yoğurt üreticileri sütün yağından tereyağı üretiyor. Yoğurt için ise margarinden faydalanarak kaymak elde ediliyor. 

Unilever özellikle gıda sektörü için Dorina marka margarinleri piyasaya sürdü. Bunun ardından yoğurt üreticileri sütün doğal yağından tereyağı üreterek çifte kar elde etmeye başladılar. Kaymaklı yoğurt elde etmek için ise margarin süt içinde eritilerek yoğurt üzerine dökülüyor ve kaymaklı yoğurt adı altında bir ürün elde ediliyor.

Katkı Maddesi Olmayan Yoğurt Markaları

Yukarıda açıklandığı üzere hazır yoğurt içerisinde sağlığa zararlı sayısız katkı maddesi bulunuyor. Her ne kadar hazır yoğurt yeseniz de ev yoğurdunun verdiği doğal tada ulaşmak mümkün değil. Dahası bu ürünleri tüketip tüketmemek noktasında gerçekten bir tercih yapmanız gerekiyor.

Bu durumda eğer katkı maddesi olmayan yoğurt markalarını merak ediyorsanız asıl sormanız gereken soru şu olmalı: Katkı maddesi olmayan yoğurt markaları var mı? Maalesef katkı maddesi bulunmayan endüstriyel yoğurt markası bulmak mümkün değil. Her ne kadar marketler de fahiş fiyatlarla doğal yoğurt veya organik yoğurt adı altında çeşitli ürünler satılsa da bu ürünler doğallıktan çok uzak. Tüm paket yoğurtlar en kötü ihtimalle raf ömrünü sağlamak için koruyucu katkı maddeleri içermektedir. Bu nedenle katkı maddesi olmayan yoğurt markası da bulunmuyor.

Eğer bir yoğurdun doğal ve katkı maddesiz olduğunu test etmek istiyorsanız şu yöntemi deneyebilirsiniz. O yoğurdu maya olarak kullanıp evde sütünüzü kaynatarak yoğurt yapmayı deneyin. Hazır yoğurtlarda kullanılan genetiği değiştirilmiş bakteriler sadece tek seferlik fermente olduğu için tekrar maya olarak kullanmak mümkün değil. Bu nedenle de hazır yoğurt maya olarak kullanılamıyor. Bu yöntemi evinizde deneyerek en azından satın aldığınız yoğurtta kullanılan bakterilerin doğal olup olmadığını tespit edebilirsiniz.

Burada tekrar şuna değinmek istiyorum. Sağlığınız için hazır yoğurt tüketip tüketmeme konusunda tekrar düşünmenizi tavsiye ederim.

Hazır Yoğurt Bebeklere Verilir Mi?

Genelde anne sütü yetmemeye başladığında bebeklere yoğurt tüketilmeye başlanmaktadır. Yoğurt, anne sütünün yetersiz kaldığı noktada bebekler için sağlıklı bir besin kaynağıdır. Bebeğiniz sizin için en değerli kişi ve ebeveyn olarak onun için en iyisini düşünmeniz gerekiyor. Özellikle bebeklikte alıştıracağınız ek gıdalar ileride sağlıklı bireyler olabilmeleri için oldukça önemli. Bu nedenle hazır yoğurt bebeklere verilir mi diye aklınızda bir soru işareti olması gayet normal.

Bebeklerin sağlıklı ve doğal beslenmesi gelişimleri için çok önemlidir. Normal bir yoğurt yalnızca süt ve süt mayasından elde edilmektedir. Ancak hazır yoğurtlarda sayısız katkı maddesi bulunmaktadır. Ayrıca katkı maddelerinin bir çoğu genetiği değiştirilmiş ürünlerdir. Dahası bebekler için verilen meyveli hazır yoğurtlar ise yüksek oranda glikoz veya sakarin içermektedir. Bu ürünler bebeğinizin gelişimine etki ederek sağlığını tehdit edebilir. Bu nedenle bebeklerinize hazır yoğurt vermekten mutlaka kaçının. Hazır yoğurdun zararları karşısında bebeğinizin sağlığı çok daha önemli. Bu nedenle bebeklere hazır yoğurt vermekten mutlaka kaçınmalısınız.

Bebeğinizin gelişimi için en sağlıklısı evde doğal yoğurt yapmanız olacaktır. Böylece bebeğiniz yoğurttan tam faydayı sağlayabilir ve hazır yoğurdun zararlarından kaçınabilir. Bu nedenle mutlaka ev yoğurdu yapmanızı hem kendinizin hem de bebeğinizin sağlığı için doğal ev yoğurdu tüketmelisiniz. 

Hazır Yoğurt Yerine Evde Kendi Yoğurdunu Yap

doğal ev yoğurdu

Hazır yoğurt içerisinde maalesef sayısız sağlığa zararlı katkı maddesi taşıyor. Yoğurt her ne kadar sağlıklı bir besin olsa da hazır yoğurtlar insan sağlığı ile oynuyor. Özellikle paket yoğurtlardaki birçok katkı maddesi kanserojen nitelikte ve evlerimizde bu ürünler günlük olarak tüketiliyor. Bu nedenle ileride çeşitli sağlık sorunlarına davetiye çıkarabilirler.

Daha sağlıklı ve dinç bir yaşam için mutlaka yoğurdun faydalarından yararlanmalıyız. Ancak bunun için yoğurdun doğal olması oldukça önemli. Doğal ev yoğurdu ancak vücudumuza gerekli faydayı sağlayabilir. Üstelik artık ev yoğurdu yapmak hiç de zor değil.

Her ne kadar birçok kişi evde yoğurt yapmaya vakti olmadıklarından yakınsalar da, yeni çıkan yoğurt makineleri bu soruna en kesin çözümü sunuyor. Ayrıca bir kere aldığınız yoğurt makinesi sayesinde yıllarca evde kendi yoğurdunuzu taze bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Çok uygun fiyatlarla kaliteli makineler bulmak mümkün. 

Eğer evde sağlıklı ve doğal ev yoğurdu yapmak istiyorsanız, sizler için hazırladığım En İyi 10 Yoğurt Makinesi önerilerine göz atabilirsiniz. Bütçenize uygun kaliteli bir ürün alarak evde sağlıklı ve doğal yoğurt tüketmenizi tavsiye ederim.

Özellikle bebeğiniz varsa ve ek gıdaya alıştırıyorsanız bebeğinizin sağlığı için mutlaka ev yoğurdu ile besleyin. Evde kendiniz yoğurdunuzu yapabilir veya yoğurt yapma makinesi yardımıyla yapabilirsiniz. Önemli olan hazır yoğurt tüketiminden kaçınmanız ve kendinizi daha çok ev yoğurduna alıştırmanız. 

Ne yazık ki, bu günlerde üreticiler yalnızca daha çok kar elde etmenin peşinde. Bu yüzden bizim sağlığımızı bizden başka düşünebilecek olan da yok. Üstelik genetiği değiştirilmiş ürünlerin gelecek yıllarda nasıl yan etkiler oluşturacağı dahil bilinmiyor. Bilinmezliklerle ve tehlikelerle dolu hazır gıda tüketimi yerine mümkün olduğunca evde kendi besinlerimizi tüketmemiz gerekiyor. 

Umarım hazır yoğurdun zararları ve hazır yoğurtta bulunan katkı maddeleri hakkında detaylı araştırmam ile sorularınıza cevap bulabilmişsinizdir. Sorularınız için aşağıya yorum bırakabilirsiniz. Sağlıcakla.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *