Yeni Buzdolabı Nasıl Silinir?

yeni buzdolabı nasıl silinir

Mutfaktaki en büyük yardımcılardan biridir buzdolapları. Buzdolabının bulunmadığı bir mutfak hayal etmek olanaksızdır. Özellikle yeni bir buzdolabı alındığında ise heyecanı ve telaşı daha bir farklıdır. Eğer siz de yeni bir buzdolabı satın aldıysanız yeni buzdolabı nasıl silinir diye merak ediyorsunuzdur. 

Yeni bir buzdolabı satın alındığında öncelikle teslimat gerçekleştirilir. Ardından yetkili servisin eve gelerek buzdolabı kurulumunu gerçekleştirmesi beklenir. Eğer yeni bir buzdolabı sipariş ettiyseniz teknik servis gelene kadar kartonlarını açmamanız gerektiğini hatırlatmak isterim. Aksi takdirde herhangi bir sorun olduğunda garantiden yararlanmanız mümkün olmayacaktır.

Eğer yeni buzdolabının kurulumu tamamlandıysa artık bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz. Her ne kadar yeni buzdolabı temiz görünse de yeni buzdolabını kullanmadan önce mutlaka temizlemelisiniz. Beyaz eşya üreticileri tarafından da mutlaka yeni buzdolabını kullanmaya başlamadan önce temizlenmesi gerektiği tavsiye edilmektedir. Peki, yeni buzdolabı nasıl silinir ve yeni buzdolabı neyle silinir? Yeni buzdolabı nasıl temizlenir diye merak edenler için püf noktaları ile aşağıda açıklanmıştır.

Yeni Buzdolabı Nasıl Temizlenir?

Öncelikle yeni buzdolabını fişe takmadan önce temizliği tamamlamalısınız. Buzdolabını temizledikten sonra çalıştırabilirsiniz. Buzdolabı nasıl temizlenir sorusuna ilişkin aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

1- İki kap içerisine ayrı ayrı ılık su doldurun. Kaynar su olmamasına dikkat edin. Kaynar su hem size hem de buzdolabının plastik yüzeylerine zarar verebilir.

2- Kaplardan birinin içerisine bir paket karbonat ekleyin ve çözülmesini bekleyin. Yeni buzdolabını kimyasal maddeler içeren temizleyiciler ile temizlemekten kaçının. 

3- Aynı kabın içerisine yarım çay bardağı ölçeğinde doğal sirke ekleyin. 

4- Yeni buzdolabını temizlerken buzdolabını çizmemek için yumuşak bez seçemeye özen gösterin. İki bez yeni buzdolabını temizlemek için yeterli olacaktır.

5- Yeni buzdolabı içerisindeki çıkabilen rafları çıkarın. Ardından ılık karbonatlı su ile iyice temizleyin.

6- Aynı işlemi buzdolabı içine de uygulayın. Yeni buzdolabının her yanını iyice karbonatlı su ile temizleyin.

7- Ardından içerisinde yalnızca duru su bulunan kap ile yeni buzdolabının raflarını ve iç yüzeyini temizleyin. Böylece sirkeli ve karbonatlı suyun buzdolabı yüzeyinden arındıracaksınız.

8- Bu işlemin ardından mutlaka kuru bir bezle yeni buzdolabının iç yüzeyini ve raflarını durulayın. Buzdolabının içinde nemli yüzey bırakmayın. Aksi halde buzdolabınız koku yapabilir.

9- Buzdolabının kurulduğundan emin olduktan sonra yeni buzdolabını fişe takarak çalıştırmaya başlayabilirsiniz.

Yeni Alınan Buzdolabı Neden Karbonatla Silinir?

Buzdolabı temizliğinin iyi yapılması sağlığınız için oldukça önemlidir. Bu nedenle uzmanlar buzdolabını temizlerken herhangi bir kimyasal madde içeren temizleyicinin kullanılmamasını öneriyor. Özellikle deterjan gibi kimyasal maddelerin buzdolabının iç ve dış yüzeyinde aşınmalara sebep olduğu belirtiliyor. 

Yeni buzdolabında deterjan ile temizlik buzdolabı yüzeyinin hızla aşınmasına sebep oluyor. Bu nedenle hem buzdolabının kullanım ömrü kısalıyor hem de buzdolabı içinde kokuya sebep oluyor. 

Buzdolabında aşınmalara sebep vermemek için uzmanlar yeni buzdolabının karbonatlı su ile temizlenmesi gerektiğini öneriyor. Yeni alınan buzdolabı neden karbonatla silinir sorusuna cevabı ise karbonatın karbonatın tamamen doğal bir madde olmasıdır. Asidik özelliği olan karbonat yağ asitlerini çözme özelliğine sahiptir. Ayrıca içerdiği doğal asitler sayesinde buzdolabı yüzeyini çizmeden parlamasına yardımcı olur. Tamamen doğal içeriğe sahip olması sayesinde yeni buzdolabı yüzeyini aşındırmamaktadır. 

Eğer yeni buzdolabınızı temizlemeye hazırlanıyorsanız mutlaka karbonattan faydalanmayı unutmayın. Böylece yeni açılan buzdolabı içerisindeki bakterilerden kurtulacaksınız. Ayrıca yeni buzdolabını kimyasal madde olmaksızın temizleyeceksiniz.

Yeni Alınan Buzdolabı Ne İle Silinir?

Yeni alınan buzdolabı ne ile silinir sorusuna gelince öncelikle iki farklı ılık su kovası yapmalısınız. Ardından birisine karbonat ve sirke ilave ederek buzdolabı iç ve dış yüzeyini hijyenik hale getirmelisiniz. Ancak karbonat ve sirke asidik özellikte olduğu için yeni buzdolabı yüzeyinde 10 dakikadan fazla kalmamasına özen gösterin. 

Yeni alınan buzdolabı karbonat ve sirkeli su ile temizlenir. Ardından ise duru su ile temizlenmelidir. Yeni alınan buzdolabı temizliğinde mutlaka yumuşak bezler kullanılmalıdır. Böylece iç ve dış yüzeyinin çizilmesi engellenmiş olur. 

Yeni Alınan Buzdolabı Kaç Saat Sonra Çalıştırılmalı?

Yeni aldığınız buzdolabı eve teslim edildi ve ardından teknik servis gelip kurulumu tamamladı. Büyük bir heyecanla yeni buzdolabını çalıştırmadan önce temizliğinizi de tamamladınız. Ardından ise yeni alınan buzdolabını çalıştırmanız gerekecek. Peki, yeni alınan buzdolabı kaç saat sonra çalıştırılmalı?

Yeni alınan buzdolabının öncelikle kurulduğu yerde dik bir şekilde en az 6 saat beklemesi gerekmektedir. Eğer buzdolabı yan tutularak taşındıysa 1 gün boyunca dik bekletmeniz gerekmektedir. Çünkü yeni buzdolabı yan taşındığında kompresör içerisindeki yağ gaz borularına dolar. Bu yağın temizlenebilmesi için yeni buzdolabının dik konumda 1 gün bekletilmesi gerekmektedir.

Yeni buzdolabı çalıştırılmadan önce içi boş şekilde bekletilmesi gerekir. Ardından buzdolabı fişini sokete takarak çalıştırabilirsiniz. Ancak yeni alınan buzdolabı öncelikle en az 6 saat içi boş bir şekilde çalıştırılmalıdır. Bu süre geçtikten sonra buzdolabını uygun soğukluk derecesinde kullanabilirsiniz. Ardından gıda malzemelerini yeni buzdolabına taşıyabilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *