Gül Suyu Cilde Nasıl Uygulanır?

gül suyu cilde nasıl uygulanır

En doğal cilt bakım ürünlerinin başında gelen gül suyu benim de favori cilt bakım ürünlerimden biri. Herhangi bir kimyasal madde içermediği için cilt bakım rutinimin bir parçası halini aldı. Özellikle cildi nemlendirmesi ve pH dengeleyici özelliği nedeniyle tüm cilt tipleri tarafından rahatlıkla kullanılabiliyor. Üstelik ağır makyajları dahi cilde zarar vermeden temizliyor ve gerekli bakımı sağlıyor. Bu doğal ürünü en doğru şekilde uygulayabilmek için  gül suyunun cilde nasıl uygulanması gerektiği hakkında detaylı bir araştırma yaptım. Doğanın mucizesi bu ürünü içerik değerlerine göre cilde nasıl uygulayabileceğimi öğrendim. Bu yazı ile de gül suyu cilde nasıl uygulanır sorusuna cevap arayanlara yardımcı olmak istiyorum.

Gül suyu içeriğinde A, B3 ve D vitaminlerini içeren yoğun antiseptik ve asidik bir sıvıdır. Bu nedenle cildinize uygularken bir pamuktan yardım almanızda fayda var. En doğru yöntem ise pamuğun üzerine damlatacağınız birkaç damla gül suyunu cildinize uygulamaktır. Gül suyu ile yüzünüzü kesinlikle yıkamayın. Yalnızca birkaç damla gül suyu kullanmanız cilt bakımı için yeterli olacaktır. 

Ayrıca gül suyunu cilt bakım rutininizdeki maskelere de birkaç damla olacak şekilde ekleyebilirsiniz. Böylece hem cildinizi nemlendirmeye hem de sıkılaştırmaya yardımcı olacaktır. Hem de asidik özelliği sayesinde cildinizi canlandıracaktır.

Gül Suyunu Cildinize Ne Zaman Uygulamalısınız?

Doğanın mucizesi olan bu ürünün cilde ne zaman uygulanması gerektiği de önem arz etmektedir. Özellikle gül suyunun günde kaç defa uygulanması gerektiği cilt bakımı için oldukça önemlidir. Çünkü gül içerisinde asidik bir çok maddeyi barındıran bir çiçektir. Her ne kadar mineral ve vitaminler ile çok zengin bir yapısı olsa da cilt üzerinde sürekli uygulanması mümkün değildir. 

Gül suyunun asidik yapısı nedeniyle cildinizde aynı nokta üzerinde gün aşırı uygulamaktan kaçınmalısınız. Gül suyu cilde günde sabah ve akşam olmak üzere en fazla iki defa uygulanmalıdır. 

Örneğin, sabahları yüzünüzü temizledikten sonra makyaj ve nemlendirme aşamasına geçmeden önce cildinize gül suyunu tonik olarak kullanabilirsiniz. Akşamları da cildinizi derinlemesine temizledikten sonra bir pamuk yardımı ile cildinize uygulayabilirsiniz. Bu şekilde gül suyundan cildiniz için en faydalı verimi yakalamanız mümkün olacaktır.

GÜL SUYU İLE CİLT TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

Cilt dostu gül suyu ile cilt temizliği yapmak da mümkündür. Özellikle makyajını kimyasal madde kullanmadan temizlemek isteyenler için alternatif bir yöntemdir. Gül suyu içeriği sayesinde ağır makyaj kalıntılarını ve cilt gözeneklerini kirlerden arındırma özelliğine sahiptir. 

Gül suyu ile cilt temizliği yapmak isteyenler için İki farklı Yöntem:

1-  Gül suyunuzu spreyli bir şişeye boşaltın. Cildinizin her noktasını gül suyuyla ıslatın. Ardından 20 saniyeye kadar sayın. Sonrasında bir pamuk yardımı ile gül suyunu silin.

2- Bu yöntemi ise daha derinlemesine cilt temizliği için uygulayabilirsiniz. Yarım çay bardağı gül suyu ve 1 çay kaşığı gliserini karıştırın. Ardından bir pamuk yardımı ile tüm yüzüne ve boynunuza nazikçe uygulayın. Bu yöntemi tüm vücudunuza da uygulayabilirsiniz. Böylece tüm vücut gözeneklerinizi arındırmaya yardımcı olacaktır.

Gül Suyu İle Göz Makyajı Temizlenir Mi?

Kadınlar için vazgeçilmez olan göz makyajı da cildin en hassas bölgelerinden birisidir. Özellikle gözleri daha çekici kılmak için uygulanan eyeliner, rimel ve göz kalemi gibi ürünler göz makyajını ağırlaştıran unsurlardan birisidir. 

Göz makyajının en önemli adımı ise makyajı derinlemesine temizlemektir. Göz makyajının kalıntılarının ciltte kalması göz çevresini erken yaşta deforme edebilir. Bu nedenle göz makyajınız temizleyecek malzemelerin seçimlerinde de dikkatli davranılmalıdır. Göz çevresindeki cilt daha ince olduğu için kimyasal maddelerden uzak durulmalı ve doğal içerikli ürünlere yönelinmelidir. Böylece göz çevrenize zarar vermeksizin makyajınızı temizlemiş olursunuz. Ayrıca doğal olmayan içerikler bu bölgede kolayca kızarık ve alerjilere neden olabilmektedir. Göz makyajınızı doğal yöntemler ile temizlemek isteyenler gül suyunu bu bölgede de kullanabilirler.

Gül Suyu İle Göz Makyajı Nasıl Temizlenir?

1- Eşit oranda gül suyu ve hakiki zeytinyağını bir kapta iyice karıştırın. 

2- Bir pamuğa hazırladığınız karışımdan bir miktar alın.

3- Pamuk ile gözlerinizin çevresini nazikçe temizleyin

4- En az beş saniye sürdüğünüz karışımı cildinizde bekletin.

5- Ardından temiz bir pamuk yardımı ile göz çevrenizi temizleyin.

6- Ilık su ile zeytinyağını arındırın.

7- Cildinizi temiz bir pamuk yardımı ile kurutun.

8- Son olarak göz çevrenize uygun nemlendiricinizi uygulayın.

GÜL SUYU NASIL TONİK OLARAK KULLANILIR?

Cilt bakımı kadınların ciltlerini korumak için en çok merak ettiği alan. Cilt bakımı çoğu kadın için her zaman makyajdan önce geliyor. Çünkü cilt bakımı cildin sağlıklı ve canlı görünmesine yardımcı oluyor. Cilt bakımının en önemli adımlarından birisi de cildin temizlendikten sonra güzelce toniklenmesidir.

Benim de en sevdiğim ve çoğu kişi tarafından tercih edilen yöntem ise gül suyunu tonik olarak uygulamak. Çünkü hem doğal hem de cilt için oldukça besleyici bir ürün niteliğinde.  Tonik olarak kullanıldığı takdirde nemlendiricinin ciltte daha iyi tutunmasına yardımcı olur. Bu özelliği sayesinde aslında birçok markaların toniklerinde de kullanılmaktadır. Peki, gül suyu nasıl tonik olarak kullanılmalıdır?

Tonik olarak gül suyu cilt temizliği yapıldıktan sonra yüze uygulanmalıdır. Bir pamuk yardımıyla yüz ve boyun bölgesine nazikçe uygulanmalıdır. Böyle cilt nemlendirme aşamasına hazırlanmış olur. Çünkü gül suyu tonik olarak kullanıldığında nemlendiricinin ciltte daha sıkı tutunmasına yardımcı olur.

Cildinizi iyice temizledikten ve gül suyu ile tonikledikten sonra cilt tipinize uygun bir nemlendirici uygulayabilirsiniz. Bu rutin cildi canlı ve dinç tutar. Ayrıca makyajınızın da daha canlı görünmesine yardımcı olur.

Gül Suyu Yüze Sürüldükten Sonra Yıkanır Mı?

Cilde sürüldükten sonra gül suyunun ne kadar ciltte kalması gerektiği ise şu şekilde değerlendirilmelidir. Cildinize pamuk yardımıyla veya parmak uçlarınıza birkaç damla alarak cildinize yedirdiğiniz gül suyunu yıkamaya gerek yoktur.

Özellikle cilde tonik olarak gül suyunu uyguladıysanız yüzünüzü yıkamaktan kaçınmalısınız. Çünkü cilde tonik uyguladıktan sonra cilt yıkanmaz. Aksi takdirde cildinizi nemlendirmek yerine kurutacak bir hareket gerçekleştirmiş olursunuz. Bu nedenle gül suyu yüze sürüldükten sonra yıkanmaz. Eğer yüzünüzü gül suyu ile yıkadıysanız, bu durumda cildinizi yıkamanız gerekecektir. Çünkü bu miktar cilt için fazla ve ağırdır. Aşırı miktarda kullanım cildinizi yıpratabilir.

Gül Suyu Yağlı Cilde İyi Gelir Mi?

Gül suyu içeriğindeki vitaminlerin desteği ve hafif yapısı sayesinde her cilde rahatlıkla uygulanabilir. Cildi besleyici özelliği sayesinde nemlendirici özelliğe sahiptir. Nemlendirici özelliğinin yanında yağlı ciltlere uygulandığında cildin yağlanmasını engellemeye yardımcı olmaktadır.

Bilinen aksine cilt sürekli yağlanıyorsa, bu durum aslında içeriden nem kaybettiğinin bir işaretidir. İçeriden nem kaybeden cilt, kalan nemi tutabilmek için yağlanır. Böylece yağlı cilt dışarıya daha fazla nem kaybetmemiş olur. İşte bu nedenle gül suyu yağlı ciltlere çok iyi gelmektedir. Yağlı ciltler  gül suyunun besleyici özelliği sayesinde nem kazanmış olur. Bu doğal içerik nem kazanan cildin beslenmesine de yardımcı olur. Böylece cilt fazla yağından da arınmış olur ve cildin yağlanmasının önüne geçilmiş olunur.

Gül Suyu İle Cilt Maskesi Yapımı

Biz kadınların cilt bakım rutinlerinde en eğlendiğimiz ve severek uyguladığımız aşama maske hazırlamak oluyor. Cilt maskeleri cildin derinlemesine nemlendirilmesi ve sıkılaştırılması amaçlarıyla kullanılır. Yüzünüzü beslemenin en doğal yolu ise gül suyu ile maske uygulamak. Üstelik her cilt tipi kendi ihtiyaçlarına göre diğer doğal içerikli ürünlerden de faydalanabilir. 

Aşağıda sizler için derlediğim gül suyu içeren cilt maskelerine ulaşabilirsiniz:

 

1- Sıkılaştırıcı Gül Suyu Maskesi:

Gül suyunu buz kalıplarına koyarak buzluğa kaldırın. Buz haline gelmiş kalıpları her gün yüz ve boyuna uygulayabilirsiniz. Bu yöntem hem cilt gözeneklerinizi sıkılaştıracak hem de cildinizin nem dengesini koruyacaktır.

 

2- Kuru Ciltler İçin Gül Suyu Maskesi:

 • 2 yemek kaşığı gül suyu içine 5 adet ezilmiş badem ekleyin.
 • Ardından 1 çay kaşığı bal ekleyin.
 • Tüm malzemeleri bir kapta iyice karıştırın.
 • Hazırladığınız karışımı göz çevresi hariç tüm cildinize uygulayın.
 • Ortalama 20 dakika maskeyi cildinizde bekletin.
 • 20 dakika sonunda ılık su ile tüm cildinizi durulayın.
 • Son olarak gül suyu ile cildinizi tonikleyip nemlendirin.

Bu yöntem de maske de bal kullanılmasının nedeni balın besleyici ve yüksek nemlendirici özelliği olmasıdır. Ayrıca hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Bu nedenle kuru ciltler için harika bir besleyici doğal kaynaktır.

3- Yağlı Ciltler İçin Gül Suyu Maskesi:

Yağlı ciltler için alternatif bakım maskesi olarak gül suyu başlı başına yeterli bir üründür. Ayrıca 1 yemek kaşığı gül suyu ve 1 yemek kaşığı karbonatı karıştırarak cildinize maske uygulayabilirsiniz. Ancak bu maske aşırı asidik olacağı için 10 dakikadan fazla bekletmemenizde fayda olacaktır.

4- Hassas Ciltler İçin Gül Suyu Maskesi:

 • 3 yemek kaşığı gül suyu ile bir kaşık sütü karıştırın.
 • Ardından bir çay kaşığı bal ile 2 kaşık yulaf ezmesi ekleyin.
 • Malzemeleri iyice karıştırın.
 • Yumuşak hareketlerle masaj yaparak karışımı cildinize sürün.
 • 15 dakika karışımı cildinizde bekletin
 • Ardından cildinizi ılık suyla durulayın.
 • Son olarak nemlendiricinizi sürerek maske işlemini tamamlayın.

Hassas ciltler için herhangi bir kızarıklık veya yanma hissedildiği anda yüz yıkanmalıdır.

Gül Suyunu Cilde Uygulamanın Faydaları

 • Cildi yatıştırarak nemlendirir.
 • PH dengeleme özelliği sayesinde mükemmel bir toniktir. 
 • Ciltte oluşan kuruluğu gidererek nemlendirdiği gibi, yağlı ciltler için de yağlanmayı önleyecektir.
 • İçerdiği asidik özelliği sayesinde akne oluşumunu engeller ve sivilce kaynaklı bakteri üremesini engellemeye yardımcı olur.
 • Cildi canlandırarak erken yaşlanmanın önüne geçer.
 • Egzama veya sedef hastalığının neden olduğu tahrişi azaltır.
 • Şişliği azaltır ve iltihap önleyici özelliği şişliklerinizi tedavi edebilir.
 • Yüksek oranda antioksidan içerir.
 • Güneş yanıklarını yatıştırma ve iyileştirmeye yardımcıdır.
 • Tıkanmış gözenekleri açar.
 • Cildin üst tabakasını derinlemesine temizlemeye yardımcı olur.
 • Kuru ciltleri nemlendirerek çatlakları önler.
 • Hassas ciltlerin de kullanmasına uygundur.

Umarım gül suyu cilde nasıl uygulanır sorusuna cevap bulabilmişsinizdir. Konuya ilişkin deneyimlerinizi ve yorumlarınızı aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz. Kafanızda soru işareti olarak kalan bir durum varsa paylaşmaktan çekinmeyin lütfen. Aşağıda diğer ilgili postlara göz atabilirsiniz. 

Sağlık ve Güzellikle Kalın.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *