Bulaşık Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Şu ana kadar hep ailesiyle yaşamış biri olarak daha önce hiç beyaz eşya satın alma tecrübem olmamıştı. İnsan ilk kez yeni bir eve taşınınca haliyle kullanacağı yeni eşyaların da kaliteli, kullanışlı ve dayanıklı olmasına dikkat ediyor. Nişanlımla yeni evimize bulaşık makinesi seçmeye çalışırken markaların ve modellerin çeşitliliğini fark ettik. Hal böyle olunca,  hangi bulaşık makinesini seçmemiz gerektiği konusu kafamıza bazı sorular takıldı. En önemlisi ise bulaşık makinesi alırken nelere dikkat edilmeli sorusuna cevap aramaya başladık.

bulaşık makinesi

Doğru bulaşık makinesini seçebilmek için önce bulaşık makinesi alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini araştırdık. Ardından en önemli kriterlere göre hangi bulaşık makinesini alabileceğimize karar verdik. Bu yazı ile de bulaşık makinesi satın almadan önce mutlaka dikkat etmeniz gereken özellikleri hazırladık. Böylece bulaşık makinesi almadan önce kafanızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz.

Bulaşık Makinesi Almadan Önce Mutlaka Dikkat Etmeniz Gereken 10 Detay

1- Enerji Sınıfı

Bulaşık makinenizi satın almadan önce mutlaka hangi enerji sınıfına ait olduğunu ve yılda ne kadar enerji tükettiğini incelemelisiniz. Çünkü bu tür yıkama makineleri yoğun su ve elektrik enerjisi tüketebilmekte. Üstelik eko enerji sınıfına ait olmayan bulaşık makineleri sadece faturalarımıza değil çevreye de zarar veriyor. Bu nedenle bulaşık makinesi alırken dikkat edilmesi gereken en önemli faktör makinenin hangi enerji sınıfına ait olduğudur. 

Peki, bulaşık makinesinin enerji sınıflandırması nasıl?

Bulaşık makinelerinde enerji sınıfı, enerji tüketim seviyelerine göre A+, A++ ve A+++ olarak değişmektedir.

A+++: En üst düzey enerji sınıfıdır.

A++: Orta derecede enerji tasarrufu yapmanıza olanak sağlar. 

A+: Diğer enerji tasarrufu düzeylerine göre en alt kısımda bulunmaktadır. A+++ enerji sınıfına ait bulaşık makineleri en az miktarda enerji ve su tüketen modellerdir.

Ancak bu sınıfa ait makinelerin fiyatları da diğer sınıflara kıyasla oldukça yüksek olduğu fark ediliyor. İncelemelerime göre eski model bulaşık makinelerinde yılda 800 kWh enerji tüketimi mevcut. A+ enerji seviyesi yılda 290 kWh enerji tüketirken, A++ ise yılda ortalama 248 kWh enerji tüketmektedir. Görüldüğü üzere yeni teknoloji bulaşık makineleri en düşük enerji sınıfına dahi olsa yüksek oranda enerji tasarrufu yapıyor. Bu noktada bütçenize göre A+ veya A++ enerji sınıfına ait bir bulaşık makinesini seçebilirsiniz.

Ayrıca Bosch ve Siemens gibi yeni teknoloji geliştiren markalar yeni tasarımlarında yükün miktarına ve denge noktasına göre su pompalama sistemi kullanmaktadırlar. Böylece makinenin boş kısımları için ekstra su harcanmamış olmaktadır.

2- Bulaşık Makinesi Kapasitesi Ne Kadar?

Bir bulaşık makinesinin kapasitesi ortalama 12 kişilik yemek takımı yıkama kapasitesindedir. Genelde bulaşık makineleri iki sepetli yapıdadır. Yeni modellerde ise üç sepetli tasarımları görmek mümkün. Ayrıca çoğu bulaşık makinesi markası üst sepet yüksekliği ayarlanabilir özellikte yapmaktadır. Böylece büyük tencere ve tepsilerinizi de su ifrası yapmadan tek seferde diğer bulaşıklar ile yıkayabilirsiniz. 

Özellikle kalabalık aile yapısına sahipseniz üst sepet yüksekliğinin ayarlanabilir modelleri tercih etmenizde fayda var. 

3- Kaç Programlı Bulaşık Makinesi Almalıyım?

Bulaşık makinesi alırken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de program özellikleridir. Bulaşık makineleri temelde döner su fıskiyeleri ile bulaşık deterjanını makine içerisine su ile pompalayarak yıkama gerçekleştirmektedir. Ancak yıkama süresi ve sıcaklık derecesine göre programlara ayrılmaktadır. 

Bulaşık makineleri temelde iki programdan oluşmaktadır. Bunlar yoğun ve eko yıkama olarak ayrılıyor. Yoğun yıkama 70 derece sıcaklıkta yıkama yaparken eko yıkama 40 derece sıcaklıkta yıkama yapıyor. Ancak her iki program da genelde iki saat veya üzeri sürmektedir. Eko yıkamanın farkı makinenin ısıyı arttırmak için enerji harcamasının önüne geçmektir. Böylece daha ekonomik yıkama yapar.

Yeni model bulaşık makineleri ise en az 3 programdan oluşuyor. Bunlar yoğun, eko ve hızlı yıkama programları. Eğer bütçeniz kısıtlı ise ve dayanıklı bir bulaşık makinesi istiyorsanız kalitesiz ve çok programlı olan makinelerden uzak durmalısınız. Bunun yerine bu 3 temel yıkama programı temel tüm ihtiyaçlarınızı görecektir. Böylece kısıtlı bütçe ile dayanıklı bir bulaşık makinesi almanız mümkün olur. 

Eğer bütçe sorun değil diyorsanız, az bulaşık yıkama, hijyenik yıkama ve zaman erteleyici özelliklere sahip makineleri de tercih edebilirsiniz.

bulaşık makinesi tavsiyesi

4- Gürültü Seviyesi:

Bulaşık makinesinin gürültü şiddeti özellikle eski makinelerde dayanılmaz boyutlara ulaşabiliyor. Bu nedenle evde iken bulaşık makinesi çalıştırmak işkence halini alabiliyor. karşılaştırabilirsiniz. 

Ancak bu konuda iyi haberlerim var! Yeni tasarım bulaşık makineleri genel olarak 49-51 desibel şiddetinde. Normal konuşma seviyesi 60 desibel şiddetine karşılık gelmektedir. Yeni bulaşık makineleri ise ortalama sakin sohbet seviyesine karşılık gelmektedir. Buna satın almaya karar verdiğiniz bulaşık makinesinin gürültü seviyesini

5- Bulaşık Makinesi Kaç Derecede Yıkamalı?

Bulaşık makinelerinde yer alan yoğun programı 70 derece sıcaklığında çalışmaktadır. Bu sıcaklık bulaşıkların temizlenerek hijyenik hale gelmesi için yeterlidir. Elde yıkama da ise en fazla 40 derece sıcaklık ile yıkama yapılmaktadır. Bu sıcaklıkta bulaşıkların hijyenik olması beklenemez. 

Özellikle yeni tasarım bulaşık makinelerinde 40 sıcaklık ayarlı yıkama programları bulunmaktadır. Ancak 40 derece sıcaklıkta herhangi bir durulama yapmaksızın yıkama işlemi ile bulaşıkların hijyenik olması beklenemez. Özellikle bebekli ailelerin düşük sıcaklıkta yıkama yapması tavsiye edilmemektedir. Bu nedenle bulaşık makinesini tam doldurup ardından en az 70 derece sıcaklığında yıkamanız gerekmektedir. 

6- Kurulama Özelliği

Bulaşık makinesi alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli kriter ise kurula özelliğidir. Yıkama sonrasında bulaşıkların ıslak kalması maalesef hijyenik değil. Üstelik bulaşıkların boşaltmayı da oldukça zorlaştırabilir. Bulaşık makinelerinde yer alan kurutma özelliği de A,B,C gibi sınıflara ayrılmış durumda. A sınıf kurutma özelliği kullanım açısından en faydalı olanı.  Böylece yıkama sonra bulaşıklar daha kuru çıkacaktır.

7- Bulaşık Makinesi Kurutma Ne Kadar Sürer?

Bulaşık makineleri kurutma aşamasına geçtiğinde 35-40 dakikalık bir sürede A sınıfı kurutma işlemini tamamlamaktadır. Kısa veya hızlı yıkama programlarında kurutma özelliği aktif çalışmaz. Bu nedenle hızlı yıkamalarda bulaşıklarınızın ıslak kalmış olması normaldir.

8- Ankastre Mi Solo Bulaşık Makinesi Mi?

Mutfaklarımızda ankastre ev eşyaları daha güçlü yer almaya başlıyor. Bununla birlikte beyaz eşya sektörü de ankastre mutfak tasarımları ile uyumlu ürünler geliştiriyor. Ankastre ile solo bulaşık makinesi arasındaki farkı anlamak için öncelikle ankastre bulaşık makinesinin ne anlama geldiğini anlamalıyız.

Ankastre Bulaşık Makinesi Nedir?

Ankastre bulaşık makinesi, solo ancak ön kapağı bulunmayan bulaşık makineleridir. Makine üzerinde kontrol paneli bulunur ancak kapağın diğer kısmına mutfağınıza uygun mobilya yerleştirilir.

Avantajları:

  • Mutfağınızla bütün görünür.
  • Mutfak dolabınızın içinde yer alır. Bu nedenle ekstra yer aramak zorunda kalmazsınız.

Dezavantajları:

  • Taşınırsanız yeni mutfak dolaplarına sığmama ihtimali mevcut. Ayrıca mutfak dolaplarının deseni farklı ise makinenin kapağını da değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.
  • Ankastre bulaşık makinesinin iç hacmi solo bulaşık makinelerine göre daha küçüktür.
bulaşık makinesi ankastre

Bu açıdan incelendiğinde ankastre bulaşık makinelerinin kullanım açısından dezavantajları mevcut. Kalabalık aileler için büyük hacimli bir ankastre bulaşık makinesi gerekmekte. Ancak solo modellerine göre aynı kapasitedeki ankastre bulaşık makinesi çok daha pahalı olacaktır.

Daha önce kirada kaldığım evde mevcut olan ankastre bulaşık makinesini ilgili fotoğrafta görebilirsiniz. Öğrenci evi veya tek başına yaşayan kişiler için ideal boyutta. Ancak özellikle kalabalık veya çocuklu aileler için oldukça küçük. Buna göre kişisel ihtiyaçlarınıza göre bir kıyaslama yapabilirsiniz.

8- Yetkili Servis

Bulaşık makinesi alırken dikkat edilmesi gereken detaylardan bir diğeri de markanın yetkili servisi. Yaşadığınız bölgede yetkili servis olması oldukça önemli. Böylece hem kurulum için hem de olası bir arıza anında hızlı bir servis alabilirsiniz. 

Özellikle yerli beyaz eşya markaları Türkiye’nin birçok noktasında ücretsiz servis hizmeti sunuyor. Özellikle siparişinizin eve teslim edildiği gün dahi kurulum yapabilmeleri mümkün.

Hatırlatmak isterim ki, bulaşık makinenizi satın aldıktan sonra siparişiniz eve vardığında kutusunu açmayın. Yetkili servis ekibi gelip kutuyu açarak kurulum işlemi yapmalı. Aksi takdirde makinenizin garantisi etkisiz hale gelebilir. Bu duruma önemle dikkat etmelisiniz.

9- Bulaşık Makinesi İle Zemin Arasında Ne Kadar Boşluk Olmalı?

Beyaz eşyanızı evinize güvenle yerleştirmeniz için belirli ölçülere dikkat etmeniz gerekiyor. Beyaz eşyaların evde kurulmasına ilişkin yetkili servislerin talimatları bulunmakta. Bulaşık makinesi ile zemin arasında ne kadar boşluk olması gerektiğine ilişkin şöyle bir bilgi verilmektedir.

Standart bulaşık makinesi ölçüsü 60 cm genişliğindedir. Bulaşık makinelerinin ortalama yüksekliği ise 84,5 cm’dir. Zemin ile bulaşık makinesi arasında 1 cm fark bulunması yeterlidir. Bulaşık makinelerinin genişliği ve derinliği genelde 60 cm olduğu için mutfak dolaplarının da genişliği ve derinliği buna uygun olmalıdır.

10- Dijital Ön Ekran

Son yıllarda çıkan yeni tasarımlarda dokunmatik ekran özelliği gibi çeşitli fonksiyonlar bulunmakta. Açıkçası bulaşık makinesinin dijital ekranı olmaması kaliteli olmadığı anlamına gelmiyor. Yalnızca satın aldığınız makinede yıkama bitimine ne kadar kaldığını göstermesi kullanım kolaylığı açısından yeterli bir özellik. 

Yukarıda sıralanan kriterler sonucu umarım  bulaşık makinesi alırken nelere dikkat edilmeli  sorusuna cevap bulmuşsunuzdur. Bu kriterler ışığında hazırladığım En İyi Bulaşık Makinesi Tavsiyeleri başlıklı yazım hangi markayı seçmeniz konusunda sizlere yardımcı olabilir. 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *